Polska planuje uruchomienie pierwszego reaktora atomowego na rok 2033 – informuje pełnomocnik rządu ds. energetyki Piotr Naimski. Polityk przyznał, iż rozpatrywane są dwie lokalizacje – obydwa na Pomorzu Gdańskim – a także przyznał, iż jest pomysł na realizację kolejnego tego typu projektu w Bełchatowie.
Kilka dni temu zakończył się proces zatwierdzenia polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce – o czym poinformował na antenie RMF FM Piotr Naimski. Pełnomocnik rządu ds. energetyki przyznał, iż jest to ważny krok zastępowania elektrowni węglowych innymi źródłami energii. Polityk przyznał, iż proces ten jest rozłożony na kilkadziesiąt lat.
Jednym z pierwszych, ważnych etapów realizacji wspomnianej umowy ma być otwarcie elektrowni atomowej w Polsce. Uruchomienie pierwszego reaktora jądrowego jest zaplanowane na rok 2033. W tym kontekście rozpatrywane są dwie lokalizacje, którymi są Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec (woj. Pomorskie).
Były poseł przyznał również, iż rozpatrywane są kolejne miejsca na utworzenie tego typu inwestycji w innych częściach Polski. Według Naimskiego jedną z takich lokalizacji jest Bełchatów, gdzie obecnie mieści się największa elektrownia węglowa w naszym kraju.