Sąd Najwyższy uznał, że zakaz mszy w kościołach jest niekonstytucyjny Najnowsze wiadomości ze świata

Sąd Najwyższy uznał, że zakaz mszy w kościołach jest niekonstytucyjny

W piątkową noc amerykański Sąd Najwyższy zdecydował, że zakaz udziału w ceremoniach religijnych w Kalifornii łamie konstytucję. Zezwolił jednak na wprowadzenie ograniczeń.

Rządzona przez lewicę Kalifornia wprowadziła jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów mających na celu walkę z pandemią chińskiego koronawirusa. Jednym z nich był całkowity zakaz udziału w ceremoniach religijnych mających miejsce wewnątrz świątyń, który obowiązuje w znakomitej większości stanu. Zakazano też śpiewania i głośnych modlitw. Prawica od początku twierdziła, że ten radykalny zakaz nie ma uzasadnienia i świątynie zostały potraktowane dużo bardziej surowo od innych placówek jak siłownie czy salony fryzjerskie, gdyż rządząca tym stanem lewica nienawidzi religii.

W związku z tym zakazem władze Kalifornii kilka razy były podawane do sądu. SCOTUS jakiś czas temu rozważył bliźniaczo podobną sprawę dotyczącą Nowego Jorku i uznał w wyroku, że tamtejsze restrykcje łamią konstytucję. W świetle tego sądy federalne w San Diego i San Bernardino oraz 9ty Sąd Okręgowy w San Francisco otrzymały polecenie ponownego rozpatrzenia spraw wniesionych przez kalifornijskie kościoły. Pomimo nowego precedensu utrzymały jednak wyroki, że władze stanowe miały prawo do takiego działania.

Kościół z San Diego złożył odwołanie od tego wyroku i SCOTUS postanowił rozważyć sprawę. Wyrok w niej zapadł w piątek. Sędziowie większością 6-3 zdecydowali, że kalifornijski zakaz łamie gwarantowane przez konstytucję prawo do wolnego wyznawania religii.
Niczyjego zaskoczenia nie wywołał fakt, że trzy głosy za utrzymaniem restrykcji zostały oddane przez lewicowych sędziów.  W swojej opinii, napisanej przez sędzię Elenę Kagan, podkreślili, że SCOTUS nie powinien rozpatrywać w ogóle spraw dotyczących restrykcji koronawirusowych gdyż żaden z jego członków nie posiada fachowej wiedzy, która pozwoliłaby im na ocenę ich sensowności.

Prawicowi sędziowie byli bardziej podzieleni w swoich opiniach. Clarence Thomas i Neil Gorsuch zgodzili się z opinią kościołów i uznali, że wszelkie restrykcje nakładane na kościoły łamią konstytucję. Pozostała czwórka uznała jednak, że o ile zakaz w obecnej formie jest niekonstytucyjny, o tyle władze stanu mają prawo nakładać pewne ograniczenia z powodów bezpieczeństwa. Ostatecznie uznali, że Kalifornia ma prawo ograniczyć liczbę wiernych do jednej czwartej pojemności świątyni i wprowadzić ograniczenia w śpiewaniu i głośnych modlitwach.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie LA Times Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij