Świat

Bill Gates zamierza zasłonić Słońce? Szalony pomysł miliardera i Uniwersytetu Harvarda

Bill Gates pochwalił plan Uniwersytetu Harvarda, który zamierza przeprowadzić radykalny eksperyment, który miałby na celu zmniejszenie skutków globalnego ocieplenia. Planują… zasłonić słońce.

Projekt został nazwany Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx), który ma na celu pomóc w lepszym zrozumieniu aerozoli stratosferycznych w dziedzinie geoinżynierii słonecznej. Pomysł naukowców z Uniwersytetu Harvard spotkał się ze sporym zainteresowaniem Bill’a Gatesa. Miliardem zamierza go nawet wesprzeć finansowo. Sam projekt ma kosztować blisko 20 milionów złotych.

Jako miejsce pierwszego testu wybrano Szwecję. To właśnie tam wystartuje balon. Jego zadaniem będzie sprawdzenie, czy będzie on w stanie zablokować światło słoneczne. Wszelkie rezultaty będą brane pod uwagę podczas prac nad projektami mającymi zwalczać katastrofę klimatyczną.

Eksperyment miałby się rozpocząć w czerwcu bieżącego roku. Podczas lotu, będą oceniane reakcje chemiczne zachodzące w stratosferze za pomocą balonu, który będzie leciał na wysokości 10 km. W przypadku finalnego sukcesu SCoPEx ostatecznym celem będzie uwolnienie przez balon do stratosfery Ziemi około 2 kg substancji chemicznych, takich jak siarczany i węglan wapnia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Interia/ Pch24 Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij