Kraj

Żydowski Instytut wywiózł z Polski przedmioty odnalezione na terenie warszawskiego getta. W tajemnicy przed polskimi władzami

Bunkier, a w nim żydowskie pamiątki, odkryto w czasie prac budowlanych prowadzonych na terenie, na którym w czasie niemieckiej okupacji znajdowało się warszawskie getto. Robotnicy mieli odnaleźć m. in. ukryte przed Niemcami filakteria, czyli noszone przez Żydów pudełeczka z ustępami Tory. Według izraelskich mediów, wszystkie przedmioty wywieziono do Izraela w tajemnicy przed polskimi władzami. 

Gazeta “Israel Hayom” nazywa odkrycie “sensacyjnym” i przybliża kulisy wywiezienia przedmiotów z Polski. Przedstawiciele organizacji “Shem Olam Holocaust Institute for Education, Documentation and Research”, w tajemnicy przed polskimi władzami, mieli skontaktować się z osobami prowadzącymi prace budowlane.

– Po długich negocjacjach i zobowiązaniu do zachowania tajemnicy transakcji przed władzami polskimi, filakterie zostały przekazane emisariuszom. Niedawno trafiły do Izraela, gdzie zostaną poddane konserwacji – informuje “IH”.

Według cytowanego w izraelskich mediach rabina, który jest jednocześnie jednym z dyrektorów Instytutu odpowiedzialnego za wywiezienie z Polski znaleziska, “odkrycie 10 filakterii skoncentrowanych w jednym miejscu świadczy o żydowskim stylu życia, jaki utrzymywano w getcie. Pomimo okropności i okrutnej rzeczywistości, w której żyli, nadal przestrzegali zwyczajów i tradycji z którymi dorastali”.

– Niesamowite! Powinno być śledztwo IPN, ale nie będzie – napisał, komentując tę sprawę, prof. Sławomir Cenckiewicz.

Doniesienia izraelskiej gazety skomentował na Twitterze Piotr Zychowicz, który przypomniał, że wywiezione przedmioty należały do obywateli RP, a nie Izraela.

– Te przedmioty powinny trafić do @polinmuseum albo muzeum getta warszawskiego (jeżeli kiedyś powstanie). Ale na pewno nie do jakiegoś instytutu w Izraelu. Irytująca sprawa – napisał Zychowicz na Twitterze.

Źródło: Stefczyk.info za Autor: red
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

0 0

Rosyjska ambasada grozi Szwecji

0 0

Policja aresztowała syna znanej prawicowej polityk

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij