Świat

Rosyjscy komuniści domagają się postawienia pomnika… Józefowi Stalinowi

Lokalni działacze komunistyczni z położonego na północy Rosji Murmańska chcą postawić pomnik Józefowi Stalinowi – donoszą media. Stalin szczególnie dbał o rozwój tego miasta – argumentują inicjatorzy akcji. Według sondażu pomysł popiera 42 proc. mieszkańców Murmańska.

“(Stalin) zawsze wyróżniał się szczerą miłością do Rosji, osobistą skromnością, najwyższym intelektem, był człowiekiem wymagającym i wysoce skutecznym” – czytamy w gazecie “Kolskij Majak”, organie komitetu Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) w Murmańsku.

Kilkunastu lokalnych działaczy KPRF z tego miasta zaapelowało ostatnio, by w Murmańsku “odpowiednio upamiętnić Stalina” – relacjonuje wydawany w Norwegii portal The Barents Observer.”Stalin przykładał szczególną wagę do rozwoju Murmańska” – mówi jeden ze wspierających akcję lokalnych polityków. W 1933 roku dyktator odwiedził Murmańsk, który w następnych latach stał się największym rosyjskim miastem na Dalekiej Północy.

“Pod przywództwem Stalina obywatele ZSRR przemienili Rosję z kraju rolniczego w światowe centrum zaawansowanych technologii, rozwoju przemysłowego i postępu naukowego” – przekonuje “Kolskij Majak”.

Według nieformalnej sondy internetowej przeprowadzonej przez lokalną stację telewizyjną pomysł budowy pomnika Stalina w Murmańsku cieszy się poparciem 42 proc. mieszkańców miasta. “Jako szef lokalnej administracji jestem gotowy, by rozważyć tę inicjatywę (…) jako obywatel wolałbym, by pomniki tak kontrowersyjnych postaci z sowieckiej historii nie były budowane w Murmańsku” – powiedział lokalnemu portalowi szef miejskiej administracji Jewgienij Nikora.

Miejscowy artysta już przygotował projekt popiersia Stalina, trwa także akcja zbierania funduszy na jego realizację – informuje z kolei niezależna “Nowaja Gazieta” przypominając o tysiącach ofiar stalinowskiego terroru w regionie Półwyspu Kolskiego.

Pomnik Stalina już raz stał w Murmańsku, jednak po śmierci dyktatora w 1953 roku szybko go zdemontowano, podobnie jak w większości innych sowieckich miast – przypomina The Barents Observer. “Sentyment do tego masowego mordercy nie jest charakterystyczny tylko dla Murmańska; według badań z 2019 roku 70 proc. Rosjan ocenia, że Stalin odegrał pozytywną rolę w historii ich kraju” – pisze portal.

Źródło: PAP Autor: adj/ ap/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij