Kraj

Wielki powrót zimy. IMGW ostrzega przed mrozem i śnieżycami

IMGW wydał ostrzeżenie przed mrozem w części Podlasia i Podkarpacia oraz intensywnymi opadami śniegu m.in. w powiatach górskich. Do sześciu wzrosła też liczba województw, w których może dojść do zamieci śnieżnych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed zamieciami wydano dla Pomorza, Podlasia, Mazowsza, województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i części lubelskiego. W porywach wiatr może miejscami osiągnąć 65 km/h.

Część Podlasia i Podkarpacia objęto ostrzeżeniami przed silnym mrozem. Temperatura może tam spaść w nocy do -17 stopni Celsjusza. Na Podlasiu możemy się również spodziewać silnych opadów śniegu, podobnie jak na Warmii i Mazurach oraz w powiatach górskich na południu Śląska i Małopolski. Według IMGW w ciągu doby w niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrośnie aż o 20 cm.

W weekend temperatura może gdzieniegdzie spaść do -22 stopni. Tym samym będzie to najzimniejszy weekend od co najmniej dwóch lat. IMGW i straż pożarna ostrzegają, że wprawdzie pokrywa lodowa na rzekach czy jeziorach będzie z tego powodu grubsza, ale wejście na nią i tak może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski ujawnił, że według ich pomiarów nawet na jeziorach lód ma zaledwie kilka centymetrów grubości. Podkreślił, że absolutnie minimalna grubość lodu na który można bezpiecznie wejść to 15 cm, a wchodzenie na zamarznięte rzeki, gdzie lód ma bardziej niejednorodną strukturę, nigdy nie jest bezpieczne.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij