Świat

Tusk przesłał pozdrowienia dla CDU. Były premier nie szczędził pochwał na temat niemieckiej partii

Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), przesłał w sobotę pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Jego wystąpienie wyemitowano przed głosowaniem, mającym wyłonić nowego przewodniczącego tej partii, którym okazał się Armin Laschet.

Tusk podziękował CDU za postawę w czasie pandemii koronawirusa. Podkreślił, że gdyby miał wskazać, na kogo można liczyć w trudnych chwilach, to bez wahania wskazałby na CDU.

Wolność, transparentność, prawda, rozsądek w walce z autorytarnymi tendencjami, korupcją, kłamstwami i populizmem zostały zachowane w dużej mierze dzięki CDU – powiedział przewodniczący EPL. Były “błogosławieństwem” dla całej Europy, także dla wschodnich sąsiadów Niemiec – dodał i podkreślił: “Jako Polak wiem, o czym mówię”.

W ocenie Tuska, to, że udało się zachować wiarę w przyszłość zjednoczonej Europy było możliwe dzięki “waszej konsekwencji, cierpliwości i – mówiąc wprost – przyzwoitości”.

Szef EPL zaapelował też o stałość “w naszej wspólnej walce o wolnościową demokrację”. Podkreślił, że “w walce o obronę wspólnych wartości trzeba będzie podjąć trudne decyzje”. “Wasze jasne stanowisko będzie decydujące i tym samym na wagę złota” – powiedział.

Tusk przemawiał do członków CDU po niemiecku.

Źródło: PAP Autor: bml/ mal/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij