Kraj

Ogromne zainteresowanie szczepieniami wśród seniorów. Zarejestrowało się już prawie 130 tysięcy osób powyżej 80. roku życia!

Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw Covid-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia – poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk przypomniał, że o północy z czwartku na piątek rozpoczęła się centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia. Dodał, że rejestrować można się poprzez infolinię, w punkcie szczepień i za pośrednictwem internetowego konta pacjenta.Poinformował, że na infolinię w ciągu pierwszych 90 min zadzwoniono ponad 84 tys. razy, a w ciągu godziny stronę internetową, na której można się rejestrować, odwiedzono 1 mln razy.

“Do tej pory, do tego momentu zarejestrowało się 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia” – poinformował Dworczyk.

Szef kancelarii premiera przypomniał też, że jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje będące jej stronami nie będą pozyskiwały oddzielnie szczepionki.

– Analizujemy wszystkie możliwości, by w Polsce było więcej szczepionek – mówił na piątkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

W imieniu państw członkowskich Komisja Europejska negocjowała kontrakty na szczepionki przeciw Covid-19 z producentami. Mechanizm unijny zakłada dostarczania do krajów Wspólnoty proporcjonalnej do liczby mieszkańców liczby dawek szczepionki. W ramach mechanizmu unijnego wszystkie kraje UE otrzymały pierwsze dawki w tym samym czasie.Dworczyk na konferencji prasowej był pytany, czy Polska będzie starała się o zwiększenie dostaw poza mechanizmem unijnym.

“Oczywiście analizujemy wszystkie możliwości związane z tym, aby szybciej do Polski docierały szczepionki” – powiedział szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Dodał, że to producenci mają różnego rodzaju problemy, w wyniku czego zmieniane były deklaracje dotyczące dostarczania danej liczby szczepionki.

“Jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje, które są stronami umowy, nie będą pozyskiwały oddzielnie tego preparatu, ale my analizujemy wszystkie możliwości, żeby było więcej szczepionek w Polsce w krótszym terminie – to jest kluczowa sprawa, dobro pacjentów polskich jest tutaj sprawą nadrzędną” – podkreślił szef KPRM.

Źródło: PAP Autor: Mateusz Roszak
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij