Świat

Z OSTATNIEJ CHWILI! Trump został poddany impeachmentowi!

Izba Reprezentantów poddała Donalda Trumpa impeachmentowi. Tym samym został pierwszym prezydentem w historii USA, którego spotkało to dwa razy.

Trump został poddany impeachmentowi po raz pierwszy pod koniec 2019, ale po krótkim procesie Senat go uniewinnił. Tym razem zarzutem było inspirowanie insurekcji. Demokraci oskarżyli go o to, że podważając wyniki wyborów i rozmawiając z uczestnikami protestu doprowadził do zamieszek na Kapitolu.

Po burzliwej debacie doszło do głosowania. Impeachment Trumpa poparło 231 Kongresmanów – wszyscy Demokraci i dziesięciu Republikanów. Przeciw było 197 Republikanów. Pięciu kongresmanów nie wzięło udziału w głosowaniu. Tym samym impeachment przeszedł.

Teraz o losie Trumpa zdecyduje Senat. Jeśli 2/3 Senatorów – 67 – go poprze, to Trump zostanie uznany za winnego. Szanse na to są raczej małe, Demokraci będą musieli przekonać aż 17 Republikanów. Jeśli im się to uda, to już zwykłą większością głosów będą mogli pozbawić go prawa do startu w kolejnych wyborach.

Obecnie Senat jest na przerwie zimowej. Oznacza to, że artykuły impeachmentu trafią do niego najwcześniej dopiero 19 stycznia, więc głosowanie nad nimi odbędzie się już po opuszczeniu Białego Domu przez Trumpa.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij