Publicystyka

Polityk KO chciał skrytykować Orlen. Internauci wytknęli mu manipulację

Bartosz Wiśniakowski, zastępca burmistrza Wilanowa i wiceprzewodniczący klubu radnych KO w sejmiku Mazowsza, skrytykował w ostrym wpisie Orlen za niedawny wyciek ropy do morza. Internauci zwrócili uwagę na to, że zilustrował swój wpis zdjęciem, które przedstawia coś innego.

„Poważna awaria terminalu Orlenu!! Do Bałtyku wycieka ropa naftowa!! Felerny terminal Orlenu znajduje się w Butyndze na Litwie” – napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze – „Czekamy na równoważną krytykę Pana Obajtka w sprawie awarii terminalu Orlenu od tych polityków PiS, którzy za awarię czajki obciążali Trzaskowskiego”. Jego wpis ilustrowało dramatyczne zdjęcie które przedstawiał gigantyczną brązową plamę oleju unoszącą się na falach.

Problem w tym, że jak szybko zwrócili uwagę internauci, to zdjęcie nie miało nic wspólnego z wyciekiem z litewskiego terminala Orlenu. Zrobiono je podczas wycieku w Zatoce Meksykańskiej.

Do wycieku doszło tam pod koniec maja 2016 na platformie wiertniczej Perdido należącej do koncernu Shell. Do wody dostały się wtedy setki tysięcy litrów ropy. Wyciek, do którego doszło na Litwie, był w porównaniu mikroskopijny. Orlen Lietuva poinformował, że do Bałtyku dostało się 480 litrów ropy i sytuacja jest już opanowana. Litewskie Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego poinformowało, że plama zanieczyszczeń zniknęła już samoistnie na skutek działania wiatru, fal i zimnego powietrza.

Kiedy internauci zarzucili mu manipulację polityk tłumaczył, że była to tylko ilustracja. „Zdjęcie jest przypadkowe, z sieci, tak jak te pierwsze zdjęcia dotyczące awarii Czajki…pokazujące śnięte ryby, których nie było” – tłumaczył się.

 

Wielu osobom to wytłumaczenie się nie spodobało.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij