Świat

Szczepionki dla państw Unii wyjechały już z fabryki

Z fabryki Pfizera wyruszyły już pierwsze ciężarówki ze szczepionkami. Szczepienia w Unii Europejskiej rozpoczną się po świętach.

W poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) wydała zielone światło dla szczepionki na COVID-19 wyprodukowanej wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecki BioNTech. Kilka godzin później Komisja Europejska wydała zgodę na jej dystrybucję w krajach UE.

Jak donosi agencja AFP w środę zakłady Pfizera w belgijskiej miejscowości Puurs opuściły trzy pierwsze ciężarówki z szczepionką przeznaczoną dla państw UE. Ich naczepy są wyposażone w specjalne chłodnie, które utrzymają dawki szczepionki w temperaturze między -60 i -80 stopni Celsjusza.

Konieczność trzymania szczepionek w tak niskiej temperaturze to zdaniem wielu ekspertów jedna z największych wad produktu Pfizera gdyż mocno to komplikuje logistykę i przechowywanie. Pozostałe szczepionki które wkrótce wejdą na rynek nie są pod tym względem aż tak wymagające.
Trzem ciężarówkom towarzyszy silna eskorta policyjna. Na razie nie jest jasne do jakich państw się kierują, przedstawiciele Pfizera nie odpowiadają na to pytanie. Agencja AFP donosi jednak, że jej dziennikarze zauważyli na jednym z pojazdów polską rejestrację.

Szczepienia w krajach UE rozpoczną się równocześnie między 27 i 29 grudnia. Z racji braku wystarczającej liczby szczepionek do czasu ich wyprodukowania będzie wprowadzona reglamentacja. Jako pierwsi szczepionki otrzymają pracownicy służby zdrowia, seniorzy i osoby szczególnie narażone na śmierć od COVID-19, w późniejszym okresie wraz z kolejnymi wyprodukowanymi partiami będą szczepione kolejne osoby.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij