Kraj

Ogromne wsparcie finansowe w ramach tarczy branżowej. Morawiecki: “Dostaliśmy zielone światło do KE”

Otrzymaliśmy z KE zielone światło na zaangażowanie środków krajowych; teraz w krótkim czasie przyjmiemy odpowiednią legislację, żeby uruchomić tarczę branżową; to przynajmniej 35 mld zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej w środę premier przypomniał, że w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej przekazano ponad 150 mld zł w różnych instrumentach dla firm, w tym 60,8 mld zł w bezpośrednim zastrzyku finansowym z tarczy finansowej PFR. “To wszystko pozwoliło nam przechować wartość gospodarki, przechować tą wartość poszczególnych sektorów na nowe, mam nadzieje, lepsze czasy na 2021 roku” – mówił.

“W okolicznościach, z którymi się mierzymy dzisiaj, czyli druga fala pandemii, która trwa, może opada, ale jest cały czas ogromnym zagrożeniem i trzecia fala, przed którą ostrzegają nas specjaliści, styczeń-luty – przygotowaliśmy rozwiązania tarczy 2.0, tarczy branżowej, tarczy dla przedsiębiorstw, które są szczególnie dotknięte przez wirusa w miesiącach październik-listopad-grudzień” – poinformował.

Jak dodał, “tutaj mamy szereg instrumentów, które z jednej strony – mają kompensować koszty, a drugiej strony – mają być zastrzykiem finansowych dla najbardziej poszkodowanych”.

“Dzisiaj otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej zielone światło na zaangażowanie naszych środków krajowych” – przekazał szef rządu.

Morawiecki przyznał, że “trochę długo to trwało”, i dodał, że dziwi się, że tak długo, bo pierwsza tarcza mogła być uruchomiona szybciej, bo wówczas zgody z KE przyszły szybciej.

“My jesteśmy gotowi z tymi instrumentami już od dawna. W związku z tym teraz, kiedy notyfikacja do nas, zwrotna informacja z Komisji Europejskiej do nas dotarła, przyjmujemy w krótkim czasie odpowiednią legislację, Rada Ministrów i cały ten proces po to, żeby móc uruchomić tarczę branżową” – mówił i dodał, że to conajmniej 35 mld zł, czyli kwota, która ma szansę uratować wielu przedsiębiorców i setki tysięcy miejsc pracy.

Wyliczał także, że 3 mld zł zostaną przekazane do mikrofirm 1-2 osobowych, ale w kategorii do 9 pracowników. “Kolejne 7-8 mld zł dla firm małych – od 9 do 49 pracowników i także dla firm średnich i większych – to kolejne 20 – dwadzieścia kilka mld zł” – mówił Morawiecki.

Źródło: PAP Autor: gb/ itm/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij