Świat

Na Hawajach wybuchł wulkan

Na wyspie Big Island na Hawajach doszło do erupcji wulkanu. Nastąpiła też seria trzęsień ziemi.

Na Big Island, znanej też jako Hawai’i, jest aż pięć wulkanów. Kilauea na jej południowo-wschodnim brzegu to najaktywniejszy z nich. W niedzielę późnym wieczorem w kraterze Halemaumau otwarły się szczeliny z których zaczęła wypływać lawa. Kiedy zmieszała się ze znajdującą się na jego dnie wodą doszło do gwałtownej reakcji.

Połączenie lawy z wodą sprawiło, że w powietrze uniosła się kolumna pary i popiołów o wysokości ok. 9 kilometrów. Niebo nad wulkanem stało się czerwone. Jezioro wody pojawiło się w tym kraterze w zeszłym roku, ale w ciągu ok. godziny od początku erupcji wyparowało i teraz znajduje się tam jezioro lawy, które cały czas się napełnia. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy erupcja się skończy, chociaż Narodowa Agencja Pogodowa ogłosiła, że już się uspokaja.

 

 

W mniej więcej tym samym czasie co erupcja sejsmografy odnotowały trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4. Jego epicentrum znajdowało się pod południowym stokiem wulkanu. Na razie nie jest jasne czy to trzęsienie miało miejsce przed czy po początku erupcji.

Najdłuższa erupcja tego wulkanu potrwała aż 35 lat, od 1983 do 2018. W maju 2018 erupcja mocno przybrała na sile, nastąpiła też seria trzęsień ziemi, co spowodowało konieczność ewakuacji części mieszkańców i spowodowało zniszczenie niemal 700 domów.

Tym razem eksperci twierdzą, że przynajmniej na razie nie ma aż takiego ryzyka. Proszą jednak okolicznych mieszkańców o pozostanie w domach do czasu uspokojenia się wulkanu gdyż znajdujące się w powietrzu popioły i gazy mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Mało kto jednak posłuchał ich wezwań i wiele osób wyszło, aby obserwować zafundowane im przez naturę widowisko.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Global News Autor: WM
Fot. PAP/EPA/HVO / USGS HANDOUT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij