Zdjęcie Węża Eskulapa zrobione przez leśnika z nadleśnictwa Krosno podbija internet. Fotografowi udało się uchwycić majestatycznego węża zwisającego z drzewa. Niestety, dziennikarze szukający taniej sensacji już próbowali “zrobić na tym kliki”, przedstawiając tego gada jako zagrożenie dla człowieka i potencjalne niebezpieczeństwo podczas leśnych wędrówek. Lasy Państwowe apelują: “kochani dziennikarze nie idźcie w clickbait”.
“Krew, przemoc i łzy – to się teraz najlepiej sprzedaje w mediach, jednak pogoń za klikalnym tytułem przynieść więcej szkody” – piszą leśnicy i informują, że przez niefrasobliwych dziennikarzy, ten niegroźny dla człowieka gatunek może stać się źródłem strachu i obrzydzenia, a w konsekwencji prowadzić do ataków na gada.
Cieszymy się, że zdjęcie bieszczadzkiego eskulapa od Edka Marszałka, rzecznika krośnieńskiej dyrekcji @LPanstwowe, wzbudziło zainteresowanie tak wielu osób i mediów tym pięknym wężem. Ale… Kochani dziennikarze, przeczytajcie poniższy wpis 👇 i nie idźcie w clickbait 🙏 https://t.co/X8vdzVJkLG pic.twitter.com/I7p8ZKWSLi
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) September 14, 2020
Lasy Państwowe apelują o rzetelność w przekazywaniu informacji na temat zwierząt. Znane są przypadki ataków na dziką zwierzynę, właśnie na skutek “presji” wykreowanej przez media. Ofiarami stereotypów i “clickbaitów” padają najczęściej wilki, niedźwiedzie i inne duże drapieżniki. Ale krzywda spotyka także foki, jaszczurki, ropuchy czy niegroźne gryzonie.
Pamiętajmy, jeżeli podczas spacerów na łonie przyrody napotkamy dziką zwierzynę, starajmy się jej nie przeszkadzać i w miarę możliwości spokojnie oddalić się z miejsca jej bytowania, a informację o spotkaniu przekazać stosownym instytucjom.