Po raz pierwszy od dekady rusza Powszechny Spis Rolny. Obejmie półtora miliona gospodarstw.
Spis będzie prowadzony we wszystkich gospodarstwach rolnych i wzięcie w nim udziału będzie obowiązkowe. Badanie będzie przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny. Będzie on prowadzony we wszystkich gospodarstwach rolnych – osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.
Podstawową formą spisu będzie tzw. samospis przez aplikację internetową. Ta będzie dostępna na stronie spisrolny.gov.pl. Rolnicy, którzy z jakiś powodów nie będą mogli z niej skorzystać będą mogli spisać się także przy użyciu specjalnej infolinii telefonicznej. Następna możliwość to skorzystanie z pomocy biura spisowego, które to biura mają utworzyć samorządy w urzędach gminy. W ostateczności, jeśli rolnik nie skorzysta z żadnej z tych opcji, rachmistrz skontaktuje się z nim telefonicznie lub odwiedzi go w domu.
Formularz spisowy obejmie pytania z 11 działów, takich jak powierzchnia zasiewów, zwierzęta gospodarskie, maszyny rolnicze etc. Nie będzie w nim pytań o majątek czy dochody – poza pytaniem o to jaki w przybliżeniu jest procentowy udział dochodów z rolnictwa w stosunku do innych dochodów, takich jak dochody z pracy najemnej, emerytury etc.
Wyniki spisu rolnego to jedyne źródło, które pozwala na dokładne scharakteryzowanie polskiego rolnictwa. Obowiązek jego przeprowadzenia wynika z naszego członkostwa w UE, obowiązek przeprowadzania podobnego spisu nakłada również na nas ONZ.