Kraj

Zatrzymano sprawców profanacji na warszawskich pomnikach. Mogą jednak otrzymać pomoc od miasta

Jak informuje stołeczna policja funkcjonariuszom udało się zatrzymać dwoje młodych ludzi, działających w ramach kolektywu “Stop Bzdurom”. Obydwoje byli odpowiedzialni za profanacja warszawskich pomników, do jakich doszło w nocy z 28 na 29 lipca 2020 roku.

Kilka dni temu na pomniku Chrystusa znajdującym się na Krakowskim Przedmieściu zawisła tęczowa flaga środowisk LGBT oraz kartka z napisem “je***e się ignoranci”. Podobne “ozdoby” znalazły się również na wielu innych, warszawskich pomnikach, w tym m.in. na słynnej Syrence. Sprawcami całej akcji byli aktywiści lewicowych grup “Siej Zamęt”, “Poetka” czy “Stop Bzdurom”, którzy swoimi czynami pochwalili się w mediach społecznościowych.

Całe zdarzenie spotkało się ze sporym potępieniem w całej Polsce, zarówno ze strony obywateli, jak i polityków, w tym również premiera Mateusza Morawieckiego. Odpowiednie czynności podjęli funkcjonariusze stołecznej policji, którzy wszczęli śledztwo w sprawie. Zgodnie z komunikatem zamieszczony przez oficjalny profil warszawskiej policji udało się już zatrzymać dwie pierwsze osoby, które brały udział w profanacji, jaka miała miejsce pod koniec lipca bieżącego roku. Są to młode aktywistki grupy “Stop Bzdurom”, a jedna z nich znana już była wcześniej funkcjonariuszom – w połowie lipca została zatrzymany pod zarzutem napaści na kierowcę ciężarówki Fundacji Pro Prawo do Życia.

Co ciekawe do znajomej zatrzymanych aktywistek zadzwoniła wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, która zaoferowała pomoc. “Zaoferowała, że jeśli dojdzie do sytuacji, w której potrzebna będzie pomoc miasta, to miasto pomoże” – tłumaczy działaczka Kolektywu SZPIL(A) w rozmowie z Oko.press.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy/ Twitter/ Oko.press Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij