Czerwiec to czas, w którym aktywiści i społeczność LGBT obchodzą tzw. “miesiąc dumy” (jako upamiętnienie zamieszek Stonewall, które wybuchły 28 czerwca w 1969 w Greenwich Village w Nowym Jorku). Dla wielu korporacji, firm, ale także drużyn sportowych, jest to okazja do wyrażenia solidarności ze środowiskami LGBT. Do akcji włączył się polski gigant w branży komputerowej CD Projekt Red. Wydawcy m. in. “Wiedżmina” wyrazili swoje wsparcie poprzez dodanie tęczy do swojego logoptypu w mediach społecznościowych. Uczynili tak niemal we wszystkich oddziałach swojej firmy, poparcia zabrakło jedynie tam, gdzie społeczność homoseksualna jest najbardziej prześladowana, a geje i lesbijki są często karani śmiercią, czyli na Bliskim Wschodzie.
“Ciekawe dlaczego?” – zapytał na Twitterze Mateusz Maranowski, dziennikarz Polskiego Radia, który wkleił logotypy CD Projekt RED ze wszystkich stron świata.
CD PROJEKT RED. Nasz gigant na rynku gier komputerowych i wydawca Wiedźmina wspiera w SM społeczność LGBT. Zupełnie nic mi do tego, ale oczywiście starą korporacyjną tradycją jest, że "dziwnym trafem" zabrakło wsparcia dla LGBT w krajach arabskich. @CDPROJEKTRED ciekawe dlaczego? pic.twitter.com/5VmQ86ZRSN
— Mateusz Maranowski (@m_maranowski) June 16, 2020
Tęczy zabrakło jedynie na bliskowschodniej wersji logo. CD Projekt RED niezwykle prężnie działa na tym rynku, najnowsza premiera wydawnictwa jest wyczekiwana przez fanów równie mocno, jak i w innych częściach świata. Serwisy branżowe, takie jak np. bliskowschodnia wersja portalu IGN zapowiadają kolejne tytuły, które CD Projekt RED wyda w państwach, gdzie sytuacja prawna i społeczna osób LGBT jest naprawdę tragiczna. Dlaczego zatem firma nie walczy o prawa gejów i lesbijek tam, gdzie za bycie homoseksualistą grozi śmierć?
W Iranie czy Arabii Saudyjskiej kontakty homoseksualne są zakazane. Ustawodawstwo opiera się na prawie islamskim – szariacie, który traktuje aktywność homoseksualną jako jeden z najcięższych grzechów i najpoważniejszych przestępstw, za które grozi kara śmierci. Egzekucje na gejach wciąż są wykonywane. Zupełnie inaczej jest oczywiście w Polsce, gdzie homoseksualizm nigdy – w całej historii naszego prawodawstwa – nie był penalizowany. Dodatkowo, ustawa zasadnicza gwarantuje, że wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt też nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.