CD Projekt RED wspiera LGBT. Ale nie na Bliskim Wschodzie Publicystyka

CD Projekt RED wspiera LGBT. Ale nie na Bliskim Wschodzie

Czerwiec to czas, w którym aktywiści i społeczność LGBT obchodzą tzw. “miesiąc dumy” (jako upamiętnienie zamieszek Stonewall, które wybuchły 28 czerwca w 1969 w Greenwich Village w Nowym Jorku). Dla wielu korporacji, firm, ale także drużyn sportowych, jest to okazja do wyrażenia solidarności ze środowiskami LGBT. Do akcji włączył się polski gigant w branży komputerowej CD Projekt Red. Wydawcy m. in. “Wiedżmina” wyrazili swoje wsparcie poprzez dodanie tęczy do swojego logoptypu w mediach społecznościowych. Uczynili tak niemal we wszystkich oddziałach swojej firmy, poparcia zabrakło jedynie tam, gdzie społeczność homoseksualna jest najbardziej prześladowana, a geje i lesbijki są często karani śmiercią, czyli na Bliskim Wschodzie. 

“Ciekawe dlaczego?” – zapytał na Twitterze Mateusz Maranowski, dziennikarz Polskiego Radia, który wkleił logotypy CD Projekt RED ze wszystkich stron świata.

Tęczy zabrakło jedynie na bliskowschodniej wersji logo. CD Projekt RED niezwykle prężnie działa na tym rynku, najnowsza premiera wydawnictwa jest wyczekiwana przez fanów równie mocno, jak i w innych częściach świata. Serwisy branżowe, takie jak np. bliskowschodnia wersja portalu IGN zapowiadają kolejne tytuły, które CD Projekt RED wyda w państwach, gdzie sytuacja prawna i społeczna osób LGBT  jest naprawdę tragiczna. Dlaczego zatem firma nie walczy o prawa gejów i lesbijek tam, gdzie za bycie homoseksualistą grozi śmierć?

W Iranie czy Arabii Saudyjskiej kontakty homoseksualne są zakazane. Ustawodawstwo opiera się na prawie islamskim – szariacie, który traktuje aktywność homoseksualną jako jeden z najcięższych grzechów i najpoważniejszych przestępstw, za które grozi kara śmierci. Egzekucje na gejach wciąż są wykonywane. Zupełnie inaczej jest oczywiście w Polsce, gdzie homoseksualizm nigdy – w całej historii naszego prawodawstwa – nie był penalizowany. Dodatkowo, ustawa zasadnicza gwarantuje, że wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt też nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij