Kraj

Będziemy mogli sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną. Rząd pracuje nad specjalną aplikacją

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje obecnie nad aplikacją ProteGO, która pozwoli nam ocenić czy jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na koronawirusa i czy będziemy musieli przejść obowiązkową kwarantannę.

– Aplikacja ma jak najszybciej weryfikować, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną i czy powinniśmy się poddać kwarantannie. Taka eliminacja potencjalnego zagrożenia przyspiesza i wspomaga wychodzenie państw, gospodarek z najcięższego kryzysu i pozwala funkcjonować normalnie – mówił w Polskim Radiu szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski.

Minister zaznaczył, iż aplikacja będzie dostępna w momencie, gdy “będziemy wychodzić z najtrudniejszego okresu”. Będzie działała na motywie zapisywania w pamięci smartfona historię kontaktów z innymi urządzeniami, które posiadają taką samą aplikację. Będzie ona dotyczyła ostatnich 14 dni. Jeśli okazałoby się, że jesteśmy zarażeni, wówczas łatwo będziemy mogli o tym poinformować inne osoby, z którymi mieliśmy ostatnio styczność, a także inspekcję sanitarna. Zagórski zaznacza jednak, że aby aplikacja jak najlepiej działała musi być powszechna. Dlatego rząd będzie próbował namawiać wszystkich Polaków do zainstalowania jej na swoich telefonach.

 Aplikację przygotował zespół programistów niezależnych od rządu. Ich celem było zaprojektowanie rozwiązania, które będzie w sposób maksymalny chronić prywatność osób posiadających taką aplikację. W tym celu został w piątek opublikowany kod źródłowy aplikacji, żeby pokazać, jak będzie działała. Dane o naszych kontaktach w ciągu kolejnych dni będą zapisywane tylko na naszym urządzeniu. Z tego urządzenia nigdzie nie będą przesyłane, eksportowane, za wyjątkiem sytuacji, gdy będziemy zakażeni. Wtedy inspekcja sanitarna będzie mogła z tych danych skorzystać tylko po to, żeby powiadomić osoby, z którymi mieliśmy kontakt – zaznacza minister.

Źródło: Stefczyk.info / Polskie Radio Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Rosja planuje zalać Europę migrantami

0 0

Były poseł Konfederacji dostał stołek w państwowej spółce

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij