Mordercy saudyjskiego dziennikarza skazani na karę śmierci Najnowsze wiadomości ze świata

Mordercy saudyjskiego dziennikarza skazani na karę śmierci

Morderstwo dziennikarza Jamala Khashoggiego było najgłośniejszym mordem politycznym ostatnich lat. Władze Arabii Saudyjskiej skazały w związku z nim pięć osób na karę śmierci – ale nie uciszyło to krytyki Zachodu.

Khashoggi niejednokrotnie budził swoimi tekstami gniew saudyjskiej rodziny panującej. Z powodu krytyki księcia Muhammada, następcy saudyjskiego tronu, musiał uciekać z kraju. Przeniósł się w 2017 roku do Waszyngtonu, gdzie podjął współpracę z Washington Post.
2 października 2018 roku wszedł do saudyjskiego konsulatu w Stambule. Nigdy już z niego nie wyszedł. Został tam zamordowany przez kilkunastu agentów saudyjskich służb, a jego ciało poćwiartowano.

Przez dwa tygodnie Arabia Saudyjska wypierała się jakichkolwiek związków ze śmiercią dziennikarza. Pojawiające się dowody sprawiły, że w końcu musieli przyznać, że faktycznie został zamordowany. Stanowczo negowali jednak doniesienia, że stało się tak z polecenia księcia Muhammada. Twierdzą do dzisiaj, że było to samowolne działanie agentów.

W związku z tą sprawą władze AS aresztowały jedenaście osób. Sąd w Rijadzie skazał pięcioro z nich na karę śmierci a trzy na karę więzienia. Pozostała trójka została uniewinniona. Proces i wyrok nie powstrzymał jednak krytyki AS przez zachód. Wbrew wcześniejszym ustaleniom, m.in. ONZ, sąd uznał, że morderstwo dziennikarza nie było zaplanowane i agenci działali w afekcie. Co więcej według anonimowych źródeł skazani byli zaledwie szeregowymi agentami. Ich dowódcy – Saud al-Qahtani i były zastępca szefa saudyjskiego wywiadu Ahmed al-Asiri – zostali uniewinnieni.

Morderstwo Khashoggiego znacznie zaogniło stosunki pomiędzy AS a państwami zachodu, zwłaszcza USA. Komentatorzy są zgodni, że ten proces i wyrok niczego nie naprawią. Sąd potwierdził bowiem wersję o „spontanicznej akcji” służb, w którą nikt tak naprawdę nie wierzy. Źródła Reutersa twierdzą, że CIA nadal jest przekonana, że rozkaz wydał książę Muhammed, a amerykańscy politycy nadal będą naciskać na AS aby ta ostatecznie rozwiązała tą sprawę.

Źródło: Reuters Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij