Publicystyka

Google usuwa krzyże ze swoich map? Wyjaśniamy historię, na którą nabierają się internauci

Czy Google stosuje w swoich produktach filtry, które usuwają chrześcijańskie symbole z map? Ten temat pojawia się w mediach regularnie, bulwersując czytelników i wywołując ogromne emocje w mediach społecznościowych.  Tym razem wraca po wpisie Wojciecha Cejrowskiego na Facebooku. Publicysta zasugerował, iż algorytm stosowany przez internetowego giganta usunął krzyż na zdjęciu kościoła. Czy rzeczywiście tak jest?

– Google Maps usuwa krzyże z kościołów – na zdjęciu widać jak algorytm usunął krzyż, ale nie cień. Nawet najsłynniejsze kościoły na Google Earth wyglądają jak ratusze – pisze na swoim profilu Cejrowski.

Podróżnik do swojego wpisu załączył zdjęcie pochodzące z Google Earth. Na fotografii widać kościół, którego krzyż jest widoczny tylko w cieniu odbijającym się na dachu budynku, natomiast chrześcijańskiego symbolu nie ma na kościelnej wieży.

“Cenzura myśli – dzieje się na wielu poziomach. Kilka wielkich firm stanowi największe zagrożenie, bo zmonopolizowały obieg informacji, a nie można im nic zrobić, bo prywatne. Znikają ludzie z Wikipedii, znikają fakty z wyszukiwarek, niepoprawne książki z Amazona” – pisze dalej podróżnik.

Podobny temat pojawiał się w przeszłości w mediach. O tym, iż Google miałoby usuwać krzyże ze swoich map spekulowano na podstawie zdjęć kościołów w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku Wirtualna Polska poprosiła przedstawicieli Google Polska, by odnieśli się do tematu.

– Przepraszamy, wynika to z błędu w naszym automatycznym mechanizmie modelowania budynków 3D i dotyczy elementów obiektów słabo widocznych na zdjęciach lotniczych. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu –  mówił wówczas Piotr Zalewski z Google Polska.

Jak widać, problemu wciąż nie udało się rozwiązać, ale nie jest on wynikiem spisku, ale błędnie działającego algorytmu. Problem, na co zwracają uwagę Internauci w komentarzach pod wpisem Wojciecha Cejrowskiego, nie dotyczy tylko krzyży. Podobnie na zdjęciach Google’a nie widać np. słupków i innych wąskich przedmiotów, które ciężko jest wyrenderować na zdjęciach lotniczych.

 

Źródło: Facebook Autor: JD
Fot. Facebook

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij