Kraj

Prezydent Andrzej Duda podziękował za uratowanie życia Wojciecha Kudelskiego. “Jestem ogromnie wdzięczny lekarzom”

Prezydent Andrzej Duda wyraził w poniedziałek wdzięczność lekarzom ze szpitala w Siedlcach za uratowanie życia byłemu prezydentowi tego miasta Wojciechowi Kudelskiemu.

Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie). Podczas przemówienia nawiązał m.in. do ataku na byłego prezydenta Siedlec Wojciecha  Kudelskiego, do którego doszło tego dnia rano. Samorządowiec został ugodzony ostrym narzędziem i z obrażeniami ciała trafił do szpitala, gdzie przebył operację. Dyrektor ds. medycznych Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Mariusz Mioduski poinformował po południu, że stan zdrowia Kudelskiego ustabilizował się.

“Jak państwo wiecie, doszło dzisiaj do niezwykle dramatycznego wydarzenia – dzisiaj rano były prezydent Siedlec, starszy pan, został ugodzony nożem przez napastnika, który został zatrzymany” – powiedział prezydent. Podkreślił, że Wojciech Kudelski czuje się coraz lepiej. “Jestem ogromnie wdzięczny lekarzom z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, za to, że uratowali mu życie, za to, że zadziałali w porę – chirurgom, którzy wykazali się wielkim kunsztem, ratując go przed śmiercią” – mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, “drugie tragiczne wydarzenie, mające miejsce w naszym kraju w ciągu dosłownie kilku miesięcy: napad na człowieka, który pełnił funkcję publiczną, dzięki Bogu, nie zakończyło się śmiercią”. W styczniu od ciosów nożem zginął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Nawiązując do obrazu Matki Boskiej z Rokitna, patronki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, prezydent wskazał, że jest ona też patronką zgody narodowej. “Niechże wstawia się za nami, bo jest to dzisiaj nam, Polakom niezwykle potrzebne, żeby takich wydarzeń w naszym kraju nigdy nie było, niezależnie od tego, co jest ich przyczyną, bo jaka jest przyczyna tej napaści, która miała miejsce dzisiaj, tego jeszcze nie wiemy” – powiedział Andrzej Duda.

W poniedziałek wczesnym popołudniem funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o napaść na Kudelskiego.

Kudelski był prezydentem Siedlec w latach 2006-2018. W 2018 r. został wybrany radnym sejmiku województwa mazowieckiego z listy PiS.

Źródło: PAP Autor: Marta Rawicz, Marcin Rynkiewicz
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij