Kraj

Blisko 2 tys. osób z administracji rządowej zostanie przeszkolonych z zadań na czas mobilizacji i wojny

1874 osoby z administracji rządowej zostaną skierowane na ćwiczenia z realizacji zadań przewidzianych dla administracji rządowej na czas mobilizacji i wojny. Wezmą w nich udział policjanci, funkcjonariusze SOP, a także osoby podlegające pod resort sprawiedliwości i Wojewodę Małopolskiego.

Z przedstawionego w poniedziałek projektu rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że w tym roku zaplanowano do obycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji 1874 osoby.

1610 z nich mają stanowić osoby z 80 jednostek organizacyjnych Policji. Ponadto – z osób podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji – na ćwiczenia skierowanych ma być 64 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

W projekcie zaplanowano, że szkolenia przejdzie też 120 osób z jednostek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości, a także 80 podlegających pod Wojewodę Małopolskiego.

W sumie przeszkolenie 1874 osób ma kosztować w tym roku budżet państwa 367 tys. zł. Z czego koszt ćwiczeń 1674 policjantów i funkcjonariuszy SOP to 265 tys. zł, 120 osób podległych pod resort sprawiedliwości – 90 tys. zł, a 80 osób podległych pod Wojewodę Małopolskiego 12 tys. zł.

W projekcie poinformowano, że na te koszty składają się “wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, wynagrodzeniem przysługującym osobom powoływanym na ćwiczenia, a także zwrotem kosztów przejazdu oraz doręczania wezwań do odbycia ćwiczenia w jednostce przewidzianej do militaryzacji”.

Jak podano w uzasadnieniu, ćwiczenia mają stanowić “praktyczny element” szkolenia obronnego uwzględnionego w “Programie Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych” administracji rządowej. W ramach planowanych ćwiczeń zakłada się “sprawdzenie stanu gotowości do działania w czasie mobilizacji i wojny” jednostek administracji rządowej – w tym wypadku podległych ministrowi sprawiedliwości, ministrowi spraw wewnętrznych i wojewodzie małopolskiemu.

Ćwiczenia będą dotyczyć osób, którym nadano “przydziały organizacyjno-mobilizacyjne”. Jak podkreślono w projekcie rozporządzenia liczba osób skierowanych na ćwiczenia została przedstawiona przez właściwych ministrów oraz wojewodę.

Projekt rozporządzenia został przygotowany przez MON i skierowany do uzgodnień międzyresortowych, które mają zakończyć się 18 marca.

 

 

Źródło: PAP Autor: Krzysztof Kowalczyk
Fot. PAP/Marcin Bielecki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij