Świat

Brytyjska podstawówka rezygnuje z lekcji LGBT. Poddali się, gdy muzułmanie przestali wysyłać dzieci do szkoły

Brytyjska szkoła podstawowa Parkfield w Saltley, Birmingham wycofała się z programu dodatkowych zajęć o LGBT który, w założeniu, miał walczyć z homofobią wśród dzieci. Powodem był masowy protest rodziców – muzułmanów. Szkoła Parkfield położona jest w dzielnicy zamieszkiwanej głównie przez muzułmanów i 98% jej uczniów wyznaje Islam.

Szkoła w Saltley wprowadziła do programu lekcje o nazwie No Outsiders. W ich trakcie dzieci – od czwartego roku życia – były uczone o homoseksualizmie, związkach partnerskich, stylu życia LGBT itd. Ich wprowadzenie od początku budziło protesty rodziców, szczególnie muzułmanów. W zeszłym miesiącu ponad 400 rodziców podpisało na przykład petycję w której zażądano rezygnacji z edukacji LGBT. Prowadzili też pikiety prezentując na transparentach hasła jak „Przestańcie wykorzystywać niewinność dzieci” i „Edukacja a nie indoktrynacja”. Szkoła apelowała do rodziców o zaprzestanie protestów argumentując, że szkodzą dzieciom i programowi nauczania, ale nie przyniosło to efektu. W piątek miał miejsce największy protest – ponad 600 muzułmańskich dzieci w wieku 4-11 nie przyszło w jego ramach na lekcje.

Szkoła w końcu odpuściła. Rodzice dostali od niej oficjalne listy, w których obiecano im, że do końca tego półrocza lekcje nie będą już prowadzone, a wrócą do programu dopiero po konsultacjach z nimi.

„Nie jesteśmy zgrają homofobicznych matek” – powiedziała Fatima Shah, jedna z inicjatorek protestów – „Czujemy tylko, że niektóre z tych lekcji były nieodpowiednie. Niektóre z omawianych tematów były bardzo skomplikowane i dzieci się w nich gubiły. Należy im pozwolić na bycie dziećmi zamiast kazać im ciągle myśleć o równości i prawach”.

Inny z protestujących, Mariam Ahmed powiedział dziennikarzom dziennika Express, że ich protest nie ma nic wspólnego z ich wiarą. „Protestujemy nie tylko dlatego, że jesteśmy muzułmanami, są tutaj także chrześcijanie. Nie mamy vendetty przeciwko homoseksualistom (…) To, czego uczą, nie jest dobre, dzieci są na to zbyt młode”.

To nie jest pierwsza taka sytuacja dla Andrew Moffata, nauczyciela który stał za programem zajęć. Moffat, który sam jest homoseksualistą, od dawna próbuje wprowadzić zajęcia o LGBT do szkół podstawowych i napisał o tym nawet książkę. Za swój aktywizm otrzymał też Order Imperium Brytyjskiego, jest również finalistą prestiżowej nagrody dla najlepszych nauczycieli na świecie „Varkey Global Teacher Prize”. Jednak musiał się zwolnić z poprzedniej pracy w szkole Chilwell Croft gdyż promocja LGBT wśród dzieci również wywołała gniew rodziców i protesty.

Źródło: Stefczyk.info za The Guardian Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij