Kraj

Lider zespołu Bayer Full: odchodzę z PSL, bo “zielona koniczyna” zrobiła się bardzo tęczowa

Lider zespołu Bayer Full Sławomir Świerzyński potwierdził w czwartek, że odchodzi z PSL; dodał, że wysłał już pismo  do zarządu wojewódzkiego partii z rezygnacją. Wyjaśnił, że nie jest w stanie realizować uchwał PSL Symbolizująca Ludowców zielona koniczyna “zrobiła się bardzo tęczowa” – ocenił.

Po przystąpieniu PSL do Koalicji Europejskiej, którą tworzą PO, SLD, Nowoczesna, Zieloni i Teraz, Świerzyński napisał na Facebooku, że nie wyobraża sobie głosować na LGBT i lewicę. “Nie wyobrażam sobie głosować na LGBT i lewicę. Partia, której hymnem jest Rota, idzie razem z aborcjonistami, lewakami i komunistami, będzie razem z nimi walczyć z Kościołem i religią w szkołach oraz sprowadzać uchodźców” – napisał Świerzyński na Facebooku.

We wtorek w TVP Info Świerzyński nazwał Koalicję Europejską, do której przystąpiło PSL, “Targowicą”. “Ta Koalicja Europejska jest spiskiem przeciwko reformom w Polsce, które się obecnie toczą, przeciwko legalnie wybranemu rządowi. Jak go zwał, tak go zwał – został wybrany demokratycznie” – podkreślił.

Podczas czwartkowej rozmowy w radiu RMF FM piosenkarz przyznał, że wstąpił do PSL 25 lat temu, czterokrotnie kandydował do Sejmu, a dwa razy do sejmiku wojewódzkiego. Brał tez udział w kampanii wyborczej Waldemara Pawlaka.

Pytany, czy formalnie wystąpił już z partii odpowiedział: “Wydaje mi się, że tak – jeżeli wysłałem już pismo do zarządu wojewódzkiego z rezygnacją”. Mówiąc o głównych powodach takiej decyzji stwierdził, że nie jest w stanie realizować uchwał PSL. “Ta uchwała (o przystąpieniu do Koalicji) mówi o tym, żeby robić konkretnie to, co mi każą” – dodał.

“Honor ma się jeden. To jest najważniejsze. Ja nie mogę zgadzać się z tym, co partia powie, co w swoim domyśle zakłada, że będzie dobre dla nich, dla tej góry. My na dole, członkowie, myślimy zupełnie inaczej. My naprawdę chodzimy, stąpamy po ziemi, wiemy doskonale, skąd wieje wiatr. Ba, rolnik to musi planować z półrocznym wyprzedzeniem” – mówił piosenkarz.

Świerzyński był pytany także czy jego zdaniem “Koalicja Europejska jest spiskiem przeciwko reformom w Polsce, które się toczą, przeciwko legalnie wybranemu rządowi” oraz “czy PSL weszło do spisku?”.

“Jestem demokratą, jak, podejrzewam, większość Polaków. Uznaję rację większości, po prostu, wybrano. Ja nie głosowałem na PiS. Umówmy się, przecież w tej kampanii brałem udział jako kandydat PSL-u. Najciekawsze było to, że po tym, jak wygrała partia rządząca PiS, wszyscy mówili, że nikt nie głosował, ale wygrali. Dlatego mówię – zostało wybrane przez naród, w związku z tym trzeba się z tym zgodzić. Jeżeli teraz Koalicja wygra – też się z tym zgodzę” – powiedział.

PSL decyzję w sprawie dołączenia do Koalicji Europejskiej podjął w sobotę. 16 lutego o dołączeniu do Koalicji Europejskiej zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dzień później taką decyzję podjęła też Rada Krajowa Partii Zieloni. Z kolei Nowoczesna decyzję o dołączeniu do Koalicji ogłosiła w piątek.

W niedzielę liderzy PO Grzegorz Schetyna, PSL Władysław Kosiniak Kamysz, Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, SLD Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Zielonych Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej.

Źródło: PAP Autor: JB
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij