Kraj

Petru chce współpracować z Nowoczesną? Lubnauer komentuje zaskakujący ruch lidera partii Teraz!

Klub i partia Nowoczesna jest zawsze otwarta na każdego, kto chce się przyłączyć; zapraszamy – tak liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer odpowiedziała w piątek na propozycję szefa partii Teraz!, Ryszarda Petru w sprawie powołania wspólnego klubu poselskiego obu ugrupowań.

Ryszard Petru, założyciel i b. lider Nowoczesnej, skierował w piątek list otwarty do “przyjaciół z Nowoczesnej” z propozycją powołania wspólnego klubu poselskiego oraz zespołów roboczych, które będą koordynowały wspólne prace programowe i działania kandydatów obu ugrupowań w najbliższych kampaniach wyborczych.

“Proponuję rozmowy w trosce o realizację naszych wspólnych postulatów: silnej, konkurencyjnej gospodarki, dzięki której każdy obywatel będzie mógł czuć się godnie. Najwyższy czas połączyć siły i rozpocząć ścisłą współpracę naszych ugrupowań zarówno w parlamencie, jak i poza nim” – napisał Petru do Nowoczesnej.

O tę propozycję szefowa Nowoczesnej była pytana na piątkowej konferencji prasowej. “Zapraszamy. Klub i partia Nowoczesna zawsze otwarta jest na każdego, kto chce się przyłączyć” – oświadczyła Lubnauer.

Petru był założycielem i liderem Nowoczesnej. 31 maja 2015 r. odbył się w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL; 25 sierpnia zarejestrowana została partia o nazwie Nowoczesna Ryszarda Petru, która w październikowych wyborach parlamentarnych zdobyła 7,6 proc. głosów, co dało jej 28 mandatów w Sejmie. Przewodniczącym Nowoczesnej był wówczas Petru, a jego zastępczynią m.in. Katarzyna Lubnauer. Dwa lata później Petru stracił przywództwo na rzecz Lubnauer.

Petru opuścił partię 11 maja 2018 r. Uzasadniając wówczas swoją decyzję ocenił, że Nowoczesna przestała być partią “reform, zdrowego rozsądku, która nie zgadza się na bylejakość i konformizm”. Jak dodał nie może brać odpowiedzialności za partię, na którą nie ma wpływu zarówno w sferze programowej, jak i politycznej.

W połowie listopada 2018 r. Ryszard Petru oraz była posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus powołali Teraz! – nowe ugrupowanie polityczne, którego filarami mają być gospodarka i społeczeństwo.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij