Świat

Zdewastowano grób ideologa komunizmu

Grób – pomnik Karola Marksa na londyńskim cmentarzu Highgate został zdewastowany. Nieznany sprawca najprawdopodobniej zaatakował młotkiem tablicę nagrobną, niszcząc ją w sposób nieodwracalny.

Karol Marks, jeden z twórców komunizmu – ideologii odpowiedzialnej za śmierć setek milionów osób – przeprowadził się do Londynu w 1849 roku i spędził w nim swoje ostatnie lata, będąc na utrzymaniu swojego przyjaciela, biznesmena Fryderyka Engelsa. Marks zmarł w 1883 roku w wieku 64 lat. Został pochowany na niepoświęconym fragmencie londyńskiego cmentarza Highgate, w grobie swojej żony. W 1954 roku Komunistyczna Partia Wielkiej Brytanii sfinansowała mu nowy pomnik, który odsłonięto dwa lata później.

Atak na pomnik Marksa najprawdopodobniej miał miejsce w ciągu weekendu. Nieznany sprawca lub sprawcy zniszczyli tablicę nagrobną, najprawdopodobniej uderzając w nią młotkiem. Zniszczenia są poważne i najprawdopodobniej nie da się jej już nigdy naprawić. Uderzenia wyszczerbiły bowiem biały marmur z której ją wykonano i uszkodziły ołowiane litery.

Ataki na grób Marksa nie są szczególnie częste, ale zdarzają się regularnie. Ian Dungavell, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Cmentarza Highgate powiedział telewizji CNN, że w latach siedemdziesiątych ktoś próbował go nawet wysadzić w powietrze przy pomocy bomby domowej roboty a niedawno ktoś inny chciał zrzucić z niego kamienną głowę twórcy komunizmu. Najczęściej jednak pomnik jest po prostu oblewany czerwoną farbą.

Źródło: stefczyk.info Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij