Kraj

Byli premierzy i szefowie MSZ zawiązują sojusz z Platformą na eurowybory. “Tworzycie koalicję z postkomunistami”

Lider Grzegorz Schetyna wraz z byłymi premierami oraz szefami dyplomacji zaapelował o budowę wspólnego, wielkiego opozycyjnego bloku, który wystartuje ze wspólnej listy wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W tym celu podpisano deklarację “Koalicji Europejskiej”, której przyświeca cel “uniemożliwienia wyprowadzenia Polski z UE”.

Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz, Radosław Sikorski, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek oraz Marek Belka – to właśnie ci politycy zawarli porozumienie przed eurowyborami. Jak czytamy w dokumencie “Deklaracja Koalicji Europejskiej dla Polski” wybory do Parlamentu Europejskiego “przypadają w kluczowej chwili dla losów Polski”. Politycy deklarują, że zamierzają m.in. przywrócić silną pozycję naszego kraju w Europie oraz odbudowanie narodowego wysiłku, który ich zdaniem ma być obecnie marnotrawiony.

Tego wymaga polska racja stanu – czytamy w dokumencie

Lider PO powiedział na konferencji, że w ciągu ostatnich trzech lat rządów Zjednoczonej Prawicy “Polska przesuwa się na wschód, zaprzepaszczając zachodnie ambicje Polaków”. Byli premierzy również zachęcali do głosowania na “Koalicję Europejską”, mówiąc o niej jako “prawdziwym proeuropejskim ugrupowaniu”, które chce zapewnić silne miejsce Polski w Unii Europejskiej.

W sieci zawrzało po tej deklaracji władz Platformy oraz byłych premierów i szefów dyplomacji. Zdaniem niektórych komentujących inicjatywa “Koalicji Europejskiej” jest dobrym ruchem, ale pojawiło się także dużo głosów mówiących o przysłowiowym strzale w kolano. Jeden z użytkowników wytknął, że “skoro PiS przysuwa Polskę na wschód, to dlaczego PO zawiązuje koalicję z postkomunistycznymi aparatczykami?”.

 

Źródło: Do Rzeczy/ za Twitter Autor: JD
Fot. PAP/Jakub Kamiński

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij