Kraj

Kuchciński: Kresy stanowiły o sile politycznej oraz tożsamości Rzeczypospolitej

Od początków polskiej państwowości Kresy stanowiły o sile politycznej i tożsamości Rzeczypospolitej – mówił w niedzielę w Przemyślu (Podkarpackie) marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Marszałek wziął udział w konferencji naukowej “Polacy na wschodzie”.

W swoim wystąpieniu Kuchciński podkreślił, że Kresy zawsze były integralną częścią Polski. Przypomniał, że w ubiegłym roku obchodziliśmy rocznicę stulecia odzyskania niepodległości.

“Wiemy, że sto lat temu proces kształtowania granic był trudny i skomplikowany. I jak 20 lat później, po II wojnie światowej, miliony naszych rodaków zostało za wschodnią granicą. Od tej pory szukamy recepty, aby wzmocnić te więzi, utrzymać i ratować co się da” – mówił marszałek Izby Niższej.

Kuchciński zwrócił uwagę, że obecnie temat Polaków na Wschodzie jest “trudny, wielowątkowy i dla wielu z nas bolesny”.

“Łączy się ze wspomnieniami czasów wojny i powojennego okresu – deportacji, przesiedleń, nacjonalistycznej przemocy i z tym co związane jest z pojęciem utraconego domu. Domu nie tylko w znaczeniu rodzinnym, lecz w wymiarze wielowiekowego duchowego i materialnego dorobku” – zaznaczył.

Z jego opinii, kresy to także symbol przemilczanej prawdy, zacierania śladów polskości oraz wykorzenienia polskiej kultury. Kuchciński przypomniał, że w czasach sowieckich przejawy przywiązania do kresowego dziedzictwa były bardzo surowo karane. “Większość z nas pamięta te czasy” – dodał.

Marszałek Sejmu podkreślił, że zmiana do kresowego dziedzictwa nastąpiła pod koniec lat 80-tych XX wieku. Wówczas, jak mówił, powstała pierwsza organizacja – Towarzystwo Miłośników Lwowa, które pielęgnowało dziedzictwo ziem wschodnich. Jednym z najprężniej działających oddziałów znajdował się w Przemyślu.

Zdaniem Kuchcińskiego, państwo polskie powinno jeszcze lepiej i skuteczniej wspierać dorobek “naszych przodków z Kresów oraz pokolenia dziś żyjące”.

Według marszałka Sejmu, osób “związanych pochodzeniem z Polski” żyjących obecnie na Ukrainie jest od 1,5 do 2 mln. “Jest na pewno więcej niż tych parę tysięcy osób (pochodzenia polskiego) według oficjalnych statystyk. Ta liczba to jest nasze wielkie zobowiązanie” – mówił.

Kuchciński podziękował organizacjom, które dbają o polskie dziedzictwo Kresów oraz za “głoszenie prawdy historycznej o Kresach”.

Konferencja “Polacy na wschodzie”, która odbyła się w niedzielę zorganizowana została przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij