Świat

Łukaszenka: Będą nas testować, czy zasługujemy na niepodległość

Białoruś będzie w najbliższych latach “bardzo testowana”, czy zasługuje na niepodległość – powiedział w piątek prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka podczas przyjęcia z okazji tzw. Starego Nowego Roku.

“(Nadchodzący) rok będzie dla każdego inny (…), ale dla naszego kraju, społeczeństwa nie tylko 2019 rok, lecz i 2020 rok będą niełatwe. (…) powiem otwarcie, w ciągu tych dwóch lat będą nas bardzo testować, czy jesteśmy godni (…) tej niepodległości, o której zawsze i wszędzie mówimy” – oświadczył Łukaszenka.

Prezydent Białorusi przemawiał podczas przyjęcia zorganizowanego w piątek z okazji obchodzonego w nocy z 13 na 14 stycznia Starego Nowego Roku, czyli Nowego Roku według kalendarza juliańskiego.

“Musimy być gotowi, by odpowiedzieć na to pytanie. Jestem absolutnie przekonany, że znajdziemy właściwą odpowiedź” – oświadczył białoruski lider.

W czasie uroczystości wręczał nagrody i odznaczenia państwowe. M.in. minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej został uhonorowany Orderem Ojczyzny III stopnia.

Makiej jest szefem dyplomacji od 2012 r. i ma opinię w miarę liberalnego i “prozachodniego” polityka. Jest krytykowany przez niektóre nacjonalistyczne portale rosyjskie za zbytnie otwarcie na Zachód i odwracanie się od sojuszu z Rosją.

 

 

Źródło: PAP Autor: Z Mińska Justyna Prus
Fot. president.gov.by

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij