Świat

Mocne orędzie Trumpa do Amerykanów. Prezydent USA odniósł się do kwestii budowy muru

Prezydent USA wystąpił z mocnym przemówieniem do swoich rodaków. Donald Trump poruszył tematykę nielegalnej imigracji i mówił o sposobach walkę z negatywnymi aspektami tego zjawiska. Odniósł się również do kwestii budowy wielkiego muru na granicy z Meksykiem.

– Nielegalna migracja na naszej południowej granicy to kryzys humanitarny, który musimy zakończyć  – przekonywał Amerykanów prezydent.

Donald Trump przypomniał, że nielegalna imigracja jest głównym źródłem wzrostu przestępczości w kraju. Jak podał, przez południową granicę przemycane jest ok.90% kokainy dostępnej na amerykańskim rynku. Dodatkowo, oprócz narkotyków do USA trafiają także broń i dzieci, które później stają się przedmiotem handlu. Dlatego też amerykański prezydent kolejny raz przekonywał obywateli USA do budowy muru na granicy z Meksykiem. Miałoby to zniwelować narastające problemy, a działania Demokratów, którzy próbują blokować inwestycję, zdaniem Trumpa przynoszą jedynie szkody.

– Wszyscy Amerykanie cierpią z powodu nielegalnej migracji. Uchodźcy dopuszczają się morderstw na naszych obywatelach. Zginie jeszcze więcej Amerykanów, jeśli nie zaczniemy działać. Ile jeszcze amerykańskiej krwi musi zostać przelanej, zanim Kongres zrobi to, co powinien zrobić? – grzmiał amerykański prezydent.

Głowa państwa amerykańskiego zapewnia, że wszelkie rozmowy dotyczące budowy mury zostały przeprowadzone z ekspertami ds. bezpieczeństwa. Inwestycja miałaby wynieść blisko 5,7 mld dolarów. Wszelkie koszty miałyby zostać spłacone pośrednio dzięki nowym umowom handlowym z Meksykiem. Trump powiedział także, że spotka się z liderami politycznymi by porozmawiać o kwestii budowy stalowego muru.

Spór administracji Trumpa z Demokratami o mur graniczny doprowadził do częściowego zawieszenia rządu federalnego. Tzw. “shutdown” rozpoczął się 22 grudnia zeszłego roku, gdy Senat nie zdołał zagłosować nad prowizorium budżetowym, ponieważ Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki na budowę muru. Wcześniej ustawa przewidująca fundusze na mur została przegłosowana w Izbie Reprezentantów głosami Republikanów, którzy mieli w niej przewagę.

3 stycznia amerykański Kongres rozpoczął nową kadencję i jeszcze tego dnia Izba Reprezentantów, w której przewagę mają już Demokraci, ponownie zajęła się budżetem i przegłosowała dwie ustawy, z których żadna nie przewidywała środków na budowę muru. Teraz ustawami ma zająć się Senat, w którym przewagę mają Republikanie, nie posiadający jednak kwalifikowanej większości, czyli przynajmniej 60 głosów.

Negocjacje przedstawicieli Białego Domu oraz Kongresu w sprawie zakończenia zawieszenia działalności rządu do tej pory nie przyniosły rezultatu. W piątek Trump ostrzegał, że może utrzymać shutdown “przez miesiące, a nawet lata”.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij