Kraj

Platforma Obywatelska idzie na wojnę z Kościołem? Liderzy partii zaprzeczają i… jednocześnie potwierdzają

Barbara Nowacka, jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej, zapowiedziała przygotowanie ustawy dotyczącej relacji na linii państwo – Kościół. Przewodnicząca Inicjatywy Polska zamierza uderzyć w konkordat i doprowadzić do rozdziału pomiędzy “Polską i Kościołem”. Do jej pomysłu odnieśli się liderzy Platformy Obywatelskiej, którzy jednocześnie zaprzeczyli, że chcą walczyć z Kościołem i potwierdzili, że kibicują tym, którzy z Kościołem walczą. 

Najpierw lewicowa aktywistka zapowiedziała przygotowanie dokumentu, który miałby istotnie wpłynąć na warunki konkordatu. Nowacka domagała się m.in. zniesienia finansowania lekcji religii  i opłacania ubezpieczeń społecznych księży i duchownych z budżetu państwa. Chciała także doprowadzić do likwidacji Funduszu Kościelnego i zniesienia wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

Ta wojna z Kościołem nie wszystkim w Platformie Obywatelskiej przypadła do gustu. Choć partia opozycyjna już dawno wykonała mocny skręt w lewo, to otwarty konflikt z Kościołem nie wywołał przesadnego entuzjazmu niektórych polityków PO.

– Myśmy wielokrotnie powtarzali, że uznajemy zapisy konkordatu i te sprawy, które są tam zagwarantowane stronie kościelnej, będziemy respektować. Na pewno nie chcemy z Kościołem wywoływać żadnej wojny, ale dyskusja na pewne tematy w różnych kręgach może się toczyć – mówił w rozmowie z “Gazetą Polską Codziennie” poseł PO Andrzej Czerwiński.

Spór w obozie Koalicji Obywatelskiej, w charakterystyczny dla siebie sposób, starali się gasić liderzy PO.

– PO nie pójdzie na wojnę z Kościołem, ale z dużą życzliwością patrzę na to, że Barbara Nowacka stawia ten temat bardzo mocno – mówił Tomasz Siemoniak powiedział w Radiu Zet.

W podobnym tonie wypowiadał się Grzegorz Schetyna:

– Platforma rozumie debatę i dyskusję, którą wywołuje Barbara Nowacka, która rozmawia o religii w szkołach. Jestem zwolennikiem bardzo poważnej redefinicji relacji państwo-Kościół i uważam, że trzeba o tym rozmawiać – podkreślił w Polsat News szef PO.

Schetyna powiedział, że jest daleki od nazywania projektu ustawy “wojną z Kościołem” i jednocześnie dodał, że jego zdaniem potrzebna jest “próba cywilizowania relacji”.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie/ Polsat News Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij