Świat

Imigranci przywożą do Europy śmiertelnie groźną chorobę? Rośnie panika przed zarażeniem

Kiedy Jarosław Kaczyński w jednym ze swoich wystąpień przestrzegał przed przyjmowaniem emigrantów z Afryki ze względu na fakt, że mogą przenosić nieznane i niebezpieczne choroby, został okrzyknięty ksenofobem i “nazistą”. Teraz okazuje się, że prezes PiS po raz kolejny miał rację, a obawy były uzasadnione. Szwecja przez kilka dni żyła w strachu, że jeden z przybyszy z Afryki przyjechał do tego kraju zarażony wirusem Ebola.

Wirus odpowiedzialny za śmiertelnie niebezpieczną gorączkę krwotoczną do tej pory uważany jest za jeden z najtrudniejszych do zwalczenia. Dopiero niedawno naukowcom udało się wypracować szczepionkę chroniącą przed zarażeniem, ale nie można mówić o jej 100 proc. skuteczności.

– U pacjenta stwierdzono krwawienie, dlatego podejrzewaliśmy zakażenie ebolą – mówił w rozmowie z lokalnymi mediami ordynator Mikael Köhler.

Po hospitalizowaniu mężczyzny izba przyjęć w szpitalu została zamknięta, a personel odizolowany.

– Ani personel, ani pacjenci nie mogą stąd wyjść. Musimy czekać i być cierpliwi. Ale sytuacja jest trochę chaotyczna, pacjenci nie mogą dostać się na izbę przyjęć i muszą czekać na zewnątrz. Wszystko to jest nieprzyjemne, jeśli pomyśleć, jak zaraźliwa jest ebola – mówił jeden z mężczyzn, który w tym czasie przebywał w szpitalu.

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, największa liczba nosicieli wirusa znajduje się w Afryce Środkowej i nad Zatoką Gwinejską. To właśnie mieszkańcy tego drugiego regionu masowo próbują dostać się do Europy. Wielu z nich może być nosicielami śmiercionośnego wirusa.

Wirus może być przenoszony pomiędzy ludźmi poprzez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi chorych oraz zmarłych, a osoby, które przebyły chorobę, mogą przekazywać wirusa poprzez niezabezpieczone kontakty seksualne nawet przez 7 tygodni od wyzdrowienia. Wirus wywołuje chorobę, klasyfikowaną jako Gorączka krwotoczna Ebola, która często kończy się śmiercią zakażonego.

 

Źródło: stefczyk.info Autor: fp
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij