Kraj

Feministki odwołały Marsz Kobiet bo maszerowało w nim za dużo białych

21 stycznia 2017, dzień po inauguracji prezydenta Donalda Trumpa, ulicami Waszyngtonu przemaszerował organizowany przez organizacje feministyczne Marsz Kobiet. Podobne marsze odbyły się także w innych amerykańskich miastach. Rok później, 20 stycznia, odbył się kolejny, tym razem także poza granicami USA. W 2019 feministki zaplanowały swoją manifestację na 19 lutego, a zdaniem wielu komentatorów może być już ostatnią gdyż zainteresowanie nią coraz bardziej maleje, a same organizatorki są oskarżane o antysemityzm.

27-tysięczne miasto Eureka w kalifornijskim hrabstwie Humboldt zorganizowało swoje Marsze Kobiet w 2017 i 2018. W tym roku jednak marsz się tam nie odbędzie, a organizatorki poprosiły zawiedzione kobiety o wzięcie udziału w zaplanowanych na ten sam dzień obchodach na cześć Martina Luthera Kinga.

Powodem rezygnacji z tegorocznego marszu nie jest jednak brak zainteresowania ze strony uczestniczek – a poprzednie edycje. Zdaniem organizatorek maszerowało w nim bowiem zbyt dużo białych kobiet. Z tego powodu skład etniczny marszu miał nie reprezentować składu etnicznego hrabstwa Humboldt (81,7% białych według spisu z 2010 roku). Udział w marszu wyłącznie białych feministek miał, według komunikatu dla prasy, pozbawiać całą imprezę perspektyw ze strony feministek należących do mniejszości etnicznych – co ich zdaniem postawiło sens całej imprezy pod znakiem zapytania.

Organizatorki jednak nie rezygnują i zapowiedziały, że w najbliższym czasie będą ostro pracować aby przyciągnąć na swoją imprezę jak najwięcej przedstawicieli mniejszości etnicznych. Liczą, że uda im się zorganizować marsz o odpowiednim składzie etnicznym już w marcu, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet – imprezy stworzonej przez Międzynarodową Konferencję Socjalistycznych Kobiet w 1910 roku.

 

Źródło: stefczyk.info Autor: Wiktor Młynarz, za krcrtv.com
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij