Kraj

Tłumaczyła słynną rozmowę Tuska z Putinem. Nie zamierza jednak ujawniać jej treści. “Zrobię wszystko, aby nie zeznawać”

Tłumaczka Magdalena Fitas-Dukaczewska, która towarzyszyła byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi podczas jego rozmowy z Władimirem Putinem, została wezwana przez prokuraturę krajową na przesłuchanie. Jednak kobieta zarzeka się, że nie ma zamiera zeznawać.

Wezwanie jest związane ze śledztwem dotyczącym ewentualnego dopuszczenia się przez byłego szefa rady ministrów zdrady dyplomatycznej.  Zostało ono wszczęte ok. marca 2017 roku, gdzie przesłuchano już m.in. byłego premiera, a obecnego szefa Rady Europejskiej, który usłyszał zarzut “działania na szkodę państwu i interesu jego obywateli, w tym rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej”. Jego tłumaczka, Magdalena Fitas-Dukaczewska, była wzywana w tej sprawie kilka miesięcy temu, jednak ostatecznej zgody na jej przesłuchanie nie wydał prokurator Andrzej Seremet.

Ponowna próba zostanie podjęta podczas przesłuchania 3 stycznia,  na które kobieta otrzymała zawiadomienie przed Świętami. Kobieta nie jest zadowolona z terminu, gdyż nie ma zbyt wiele czasu na to, “aby coś zaplanować”. Ona sama nie ukrywa, że nie zamierza zeznawać w tej sprawie. Tłumaczy się ona względami “zaufania”, która cechuje jej profesję tłumacza, mocno nastawionej na zachowaniu w tajemnicy wszelkich wypowiedzi i działań podjętych przez klienta. Zdaniem tłumaczki jej przesłuchanie mogłoby otworzyć drogę do niebezpiecznego precedensu.

– To byłby bardzo niebezpieczne, otworzyłby drogę do tego, by w przyszłości przesłuchiwać tłumaczy – mówi Magdalena Fitas-Dukaczewska. – Myślimy, jak z tej sytuacji wybrnąć. Na pewno jest ona dla mnie bardzo trudna i zrobię wszystko, na co tylko pozwolą mi możliwości prawne w Polsce, by nie zeznawać na temat żadnej rozmowy, którą tłumaczyłam – dodaje.

Kobieta od lat działa jako profesjonalny tłumacz na szczeblu politycznym, pracując nie tylko dla Donalda Tuska, ale także m.in. Andrzej Dudy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Jarosława Kaczyńskiego oraz śp. Lecha Kaczyńskiego. Prywatnie jest żoną generała Marka Dukaczewskiego, byłego szefa WSI.

Źródło: SuperExpress/ TOK FM Autor: JD
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij