Świat

Trump chce budowy muru, Kongres wstrzymuje się. Spór w USA zawiesza prace rządu federalnego

Częściowe zawieszenie pracy rządu federalnego przedłuży się co najmniej do okresu po świętach Bożego Narodzenia bowiem w sobotę impas między prezydentem Donaldem Trumpem i Kongresem w sprawie finansowania muru granicznego z Meksykiem, który uniemożliwia uchwalenie budżetu, pogłębił się.

Trump domaga się aby w budżecie przewidziano wyasygnowanie sumy 5,7 mld dolarów na budowę muru. Demokraci w obu izbach Kongresu nie zgadzają się na taką sumę a cały projekt uważają za kosztowny i nieskuteczny.

W tej sytuacji wszelkie porozumienie budżetowe, nawet tymczasowe, przed świętami wydaje się niemożliwe bowiem Senat zbierze się na posiedzeniu plenarnym dopiero w przyszły czwartek. Również Izba Reprezentantów przerwała obrady na okres świąt.

Agencja AP zauważa, że nikt nie wie jak długo częściowe zawieszenie pracy rządu potrwa bowiem w odróżnieniu od poprzednich tego typu sytuacji, tym razem stronom brakuje poczucia pilności przezwyciężenia impasu. W dodatku zawieszenie zbiega się z długim okresem świątecznym a prezydent już ogłosił wigilijny poniedziałek świętem federalnym.

Demokraci mogą grać na zwłokę także dlatego, że w nowej Izbie Reprezentantów, która zbierze się na początku przyszłego roku, będą mieli większość.

Do przyjęcia ustawy budżetowej wymagana jest kwalifikowana większość, przynajmniej 60 głosów w Senacie.

Jak podkreśla AP przywódcy Senatu i Izby Reprezentantów praktycznie “zamknęli sklepik” na okres świąt, jednak dali do zrozumienia, że nie wykluczają podjęcia działania jeśli zakulisowe rozmowy dadzą rezultat i zaowocują kompromisem.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders poinformowała, że prezydent Trump zmienił plany w związku z powstałą sytuacją i święta Bożego Narodzenia spędzi w Waszyngtonie, a nie w swojej posiadłości na Florydzie.

Zdaniem większości pracowników rządu federalnego zawieszenie może potrwać nawet do 3 stycznia, kiedy zostanie zaprzysiężony Kongres kolejnej kadencji.

Do tego czasu przymusowe urlopowanie bez pensji, bądź obowiązek pracy bez wynagrodzenia może objąć w sumie ok. 800 tys. pracowników federalnych. Przed Bożym Narodzeniem będą musieli przejść na przymusowe urlopy (ok.380 tys.), bądź (ok. 420 tys.) pracować bez wynagrodzenia.

Skutki zawieszenia nie obejmą pracowników koniecznych do zachowania ciągłości funkcjonowania dotkniętych zawieszeniem resortów, czy spełniania ich kluczowych funkcji.

Senat zadecydował już że wszyscy pracownicy federalni otrzymają zaległe pobory. Oczekuje się, że Izba Reprezentantów pójdzie w jego ślady.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij