Świat

Sługa Boży bp Jan Pietraszko coraz bliżej beatyfikacji. Papież Franciszek podjął istotną decyzję

Papież Franciszek autoryzował w piątek Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego bp. Jana Pietraszki, biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Otwiera to drogę do jego beatyfikacji – poinformował PAP w sobotę rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

“Z wielką radością przyjmujemy tę wiadomość, dziękując Panu Bogu za ten dar świąteczny, o który wszyscy się modliliśmy i na który czekaliśmy” – skomentował wicepostulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. ks. prałat Władysław Gasidło.

Sługa Boży bp Jan Pietraszko urodził się 7 sierpnia 1911 r. w Buczkowicach. Po maturze w 1931 r. wstąpił do Książęco-Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 kwietnia 1936 r., w Niedzielę Palmową, przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. W latach 1938-1939 i 1943-1944 pełnił funkcję sekretarza abp. Sapiehy. W 1947 r. został prefektem Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. We wrześniu 1948 r. powierzono mu duszpasterstwo akademickie w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny, które łączył z obowiązkami prefekta. Z tym kościołem i parafią, której proboszczem został w 1957 r., związał całe swoje kapłańskie życie.

“Zasłynął jako wybitny kaznodzieja, duszpasterz studentów i inteligencji, jako autentyczny świadek Ewangelii, głosząc naukę Chrystusa i żyjąc Jego słowem. Wywarł znaczący wpływ na oblicze Krakowa. W środowisku parafialnym i akademickim dał się poznać jako człowiek wrażliwego serca, apostoł miłosierdzia, był otwarty zwłaszcza na potrzeby studentów i parafian” – powiedział ks. prałat Władysław Gasidło

23 listopada 1962 r. św. papież Jan XXIII ustanowił go biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Jako przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Architektury i Sztuki Kościelnej (od 1985 r.) czuwał nad rozwojem archidiecezji, zwłaszcza budujących się kościołów. Zmarł 2 marca 1988 r.

“Postrzegany był powszechnie za człowieka świętego. W sposób wyjątkowy przeżywał obecność Chrystusa w Ewangelii i Eucharystii. Szeroko znana była jego posługa w konfesjonale. Był nie tylko zewnętrznym obserwatorem Chrystusa, lecz także przeżywał Ewangelię wewnątrz. To jego zachowanie skłoniło środowisko krakowskie, aby prosić kard. Franciszka Macharskiego o rozpoczęcie procesu informacyjnego” – podkreślił ks. prałat Gasidło.

Proces informacyjny rozpoczął się w 1994 r., a zakończył w 2001 r. Następnie akta procesu zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

“Z wielką radością przyjmujemy tę wiadomość, dziękując Panu Bogu za ten dar świąteczny, o który wszyscy się modliliśmy i na który czekaliśmy. W ten sposób czcigodny Sługa Boży zostanie bardziej jeszcze przypomniany. Jest to wielki dar Opatrzności Bożej” – zaznaczył ks. prałat Gasidło.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij