Świat

Premier Morawiecki uczestniczył w spotkaniu politycznych liderów na Forum Afryka-Europa

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu politycznych liderów w ramach Forum Afryka-Europa, które odbywa się w Wiedniu. Przed południem zabierze głos w dyskusji o współpracy w erze cyfrowej – “Taking Cooperation to the Digital Age”.

Forum Afryka-Europa zorganizowali wspólnie kanclerz Austrii, sprawującej prezydencję w Radzie UE, Sebastian Kurz oraz prezydent Rwandy, sprawującej prezydencję w Unii Afrykańskiej, Paul Kagame. W spotkaniu uczestniczą szefowie państw i rządów krajów afrykańskich i europejskich, a także przedstawiciele największych światowych firm.

Jak informowali organizatorzy, zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z 28 czerwca UE musi podnieść zakres i jakość współpracy z Afryką na nowy poziom, wychodząc poza skupienie się na migracji jako wspólnym wyzwaniu. Tematem Forum Afryka-Europa jest – jak podano – “niewykorzystany potencjał pogłębienia partnerstwa w zakresie wymiany technologii i handlu, a także ich znaczenie dla wzrostu gospodarczego, tworzenia możliwości zatrudnienia, budowania odpornych społeczeństw i realizacji celów zrównoważonego rozwoju”. “Aby wykorzystać ten potencjał, wola polityczna ma kluczowe znaczenie dla stworzenia niezbędnych warunków dla inwestycji i innowacji” – podkreślali organizatorzy.

Polskę na Forum reprezentuje premier Morawiecki, któremu towarzyszą m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski, przedstawiciele MSZ, a także resortu przedsiębiorczości i technologii oraz przedsiębiorcy. W ramach tej konferencji szef polskiego rządu weźmie we wtorek udział w dyskusji “Taking Cooperation to the Digital Age”.

Według organizatorów Forum ma promować innowacje i digitalizację jako ważne narzędzia przyszłego rozwoju, “aby każdy mógł skorzystać z trwającej transformacji cyfrowej”. Forum “ma na celu ocenę, w jaki sposób obecne partnerstwa między Afryką a Europą przyczyniają się do realizacji tego celu, uzupełniając bieżące wdrażanie wspólnej deklaracji ze szczytu w Abidżanie w 2017 roku między Unią Afrykańską a Unią Europejską, która między innymi podkreśliła znaczenie odblokowania potencjału gospodarki cyfrowej dla Afryki i Europy” – podano w programie wydarzenia.

Podczas spotkania przywódcy polityczni i szefowie firm mają przedstawić swoją wizję obecnej i przyszłej współpracy między Afryką a Europą w zakresie innowacji i digitalizacji. Uczestnicy mają dyskutować o inwestycjach w start-upy, rolnictwie, odnawialnych źródłach energii oraz rozwiązaniach cyfrowych dla gospodarki.

Poprzednie spotkanie szefów państw i rządów UE oraz przywódców 55 krajów Unii Afrykańskiej odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Omawiano wówczas relacje między obu kontynentami. Wśród dyskutowanych zagadnień znalazły się kwestie bezpieczeństwa, wdrażanie zasad demokratycznych, prawa człowieka, migracja, inwestycje, handel i tworzenie miejsc pracy.

Unia Afrykańska to organizacja o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym z siedzibą w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent; formalnie w jej skład wchodzi 55 państw. Została powołana w lipcu 2002 roku na szczycie w Durbanie w RPA w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej. Podstawowymi założeniami powołania UA były: promowanie rozwiązań demokratycznych na kontynencie afrykańskim, wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, walka z korupcją, obrona praw człowieka, działanie na rzecz integracji i zakończenia konfliktów.

Przewodnictwo w UA sprawowane jest rotacyjnie przez poszczególne państwa. Obecnie sprawuje je Rwanda.

Źródło: PAP Autor: Rafał Białkowski z Wiednia
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij