Kraj

Wspaniały gest Węgrów. Specjalna ustawa o przyjaźni z Polską

W imieniu swoim oraz w imieniu posłów i wszystkich Polaków przekazałem podziękowania parlamentowi Węgier za przyjęcie ustawę z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – oświadczył w piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Parlament Węgier przyjął w środę ustawę z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w której upoważnił rząd w Budapeszcie do podjęcia w sferze oświaty decyzji na rzecz trwania polsko-węgierskiej przyjaźni w następnych pokoleniach. W uzasadnieniu napisano, że ustawa ma służyć upamiętnieniu setnej rocznicy niepodległości Polski.

Marszałek Sejmu na początku piątkowych obrad poinformował, że w imieniu swoim, parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej oraz wszystkich Polaków przekazał “serdeczne podziękowania” deputowanym parlamentu Węgier oraz przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverowi za tę inicjatywę. Zapowiedział, że wszyscy posłowie otrzymają polskie tłumaczenie węgierskiej ustawy.

“Zgromadzenie Narodowe pozdrawia świętującą setną rocznicę odzyskania niepodległości Polskę i z szacunkiem chyli głowę przed bohaterami polskiej wolności” – napisano w ustawie zgłoszonej przez posłów rządzących partii Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, w tym szefa parlamentu Laszlo Koevera.

W dokumencie wyrażono również przekonanie, że “oparta na historycznej wspólnocie losów ścisła więź między strzegącymi swej niezależności państwowej Węgrami i Polską jest niezbywalnym warunkiem zarówno realizacji naszych narodowych interesów, jak i zwiększenia wpływu Europy Środkowej w europejskim systemie współpracy”.

“W minionych stu latach losy Węgrów i Polaków wielokrotnie się splatały, a najbardziej znanymi i najważniejszymi tego przykładami było przyjęcie na Węgrzech polskich uchodźców podczas II wojny światowej i zaopiekowanie się nimi, a także polska postawa i pomoc podczas węgierskiej rewolucji i walki o wolność w 1956 r.” – przypomniano w ustawie.

Podkreślono przy tym, że podczas I wojny światowej ok. 50 węgierskich ochotników walczyło o polską wolność, a zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej umożliwiło Polakom dostawy broni z Węgier. W ustawie wskazano też, że przyjaźń polsko-węgierska jest ważnym elementem współpracy Grupy Wyszehradzkiej, ta zaś jest niezbędna do realizacji interesów tych państw w UE.

Nawiązując do faktu ustanowienia 23 kwietnia Dniem przyjaźni polsko-węgierskiej podkreślono, że dzień ten powinien stwarzać możliwość zadbania o przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej także narzędziami oświaty.

 

Źródło: PAP Autor: Anna Tustanowska
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij