Świat

Papież: przyjmowanie uchodźców moralną odpowiedzialnością

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że przyjmowanie uchodźców jest “moralną odpowiedzialnością”. Podczas audiencji dla nowych ambasadorów z kilku krajów apelował do rządzących o poszanowanie ludzkiej godności i praw człowieka.

Zwracając się do nowych akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej ambasadorów Szwajcarii, Malty, Bahamów, Wysp Zielonego Przylądka, Estonii, Islandii, Turkmenistanu, Grenady, Kataru i Gambii papież nawiązał do 70 rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i przywołał słowa z niej o potrzebie uznania “godności oraz równych i niezbywalnych praw wszystkich członków wspólnoty ludzkiej” jako podstawy wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie.

“Niezbędne jest to, by poszanowanie ludzkiej godności i praw człowieka inspirowało i ukierunkowywało wszelkie wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysów wojennych i konfliktów zbrojnych, przytłaczającego ubóstwa, dyskryminacji i nierówności, które nękają nasz świat i w ostatnich latach doprowadziły do obecnego kryzysu masowej migracji” – oświadczył Franciszek.

Następnie zaznaczył: “Żadne skuteczne rozwiązanie humanitarne tego naglącego problemu nie może pomijać naszej odpowiedzialności moralnej, z należytą uwagą dla dobra wspólnego, by przyjąć, chronić, promować i integrować tych, którzy pukają do naszych drzwi w poszukiwaniu bezpiecznej przyszłości dla siebie i swoich dzieci”.

Papież zapewnił, że Kościół zobowiązuje się do współpracy i konstruktywnego dialogu, by znaleźć rozwiązania dla tego problemu humanitarnego oraz innych, mając na celu, jak dodał, “zachowanie życia i godności człowieka, łagodzenie cierpień i pogłębianie autentycznego i integralnego rozwoju”.

Franciszek wyraził pragnienie, by “lekcje wyciągnięte z dwóch wielkich wojen XX wieku” przekonywały dalej narody świata i ich przywódców o “bezzasadności zbrojnych konfliktów i potrzebie rozwiązywania sporów poprzez cierpliwy dialog i negocjacje”.

 

 

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij