Publicystyka

Kapral Wałęsa pisze list do generała Jaruzelskiego. Znany historyk ujawnia dokument archiwum Kiszczaka

Sławomir Cenckiewicz za pośrednictwem swojego konta na portalu Facebook opublikował list… kaprala Lecha Wałęsy do generała Wojciecha Jaruzelskiego. Dokument pochodzi z listopada 1982 roku,  a jego oryginał znajduje się w Hoover Institution jako część prywatnej kolekcji Czesława Kiszczaka.

– Ileż kontekstów kryje ten uniżony liścik… I ileż ważnych archiwaliów jest poza Polską… – pisze historyk.

W przytoczonym liście, pochodzącym – przypomnijmy – z 8 listopada 1982 roku, można przeczytać jak “kapral Lech Wałęsa” przekonuje gen. Jaruzelskiego do przeprowadzenia rozmów i dojścia do porozumienia. Ówczesny działacz “Solidarności” pisał do I sekretarza KC PZPR:

– Wydaje mi się, że nadchodzi już czas wyjaśnienia niektórych spraw i działania w kierunku porozumienia. Trzeba było czasu aby wielu zrozumiało co można i na ile można, jeszcze po obu stronach. Proponuję spotkanie i poważne przedyskutowanie interesujących tematów, a rozwiązanie przy dobrej woli na pewno znajdziemy.

Cenckiewicz tym samym przypomniał fragment swojej publikacji “Człowiek z Teczki”, gdzie pisał, iż “po fizycznej rozprawie wojska z „Solidarnością” Wałęsa nie zmienił swojego stanowiska wobec Jaruzelskiego i LWP. Prosił o rozmowy, a wybierając w Arłamowie formułę listu „kaprala” do „generała”, “przekształcił swoje posłuszeństwo w uległość wobec Jaruzelskiego”

– Choć pisemna prośba kaprala miała w zamierzeniu charakter poufny i dzisiaj interpretowana jest jako „żartobliwy ton” i misterna gra, jaką rzekomo Wałęsa prowadził z reżimem, to przecież stanowiła jednoznaczne uznanie wyników wprowadzenia stanu wojennego – czytamy we wpisie historyka.

Źródło: Facebook Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij