Sport

Czy ideologia zabije piękno sportu? Transseksualna zawodniczka gwiazdą kobiecej piłki ręcznej

Hannah Mouncey robi sporą furorę w azjatyckich mistrzostwach kobiet w piłce ręcznej. Australijska obrotowa walnie przyczyniła się do zajęcia przez jej reprezentację 5 miejsca na turnieju, zdobywając łącznie 23 gole w 6 meczach. Jeszcze kilka lat temu Mouncey reprezentowała swój kraj również w piłce ręcznej… w jej męskim wydaniu. 

Callum Mouncey, bo tak pierwotnie nazywała się Hannah przed przejściem operacji zmiany płci, reprezentował męską reprezentację australijskich szczypiornistów pomiędzy 2012-2016 rokiem. Występował m.in. na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 2013 roku, gdzie jego Australia zdobyła ostatnie miejsce, przegrywając sromotnie wszystkie spotkania. Tylko w ostatnim meczu o 23 miejsce na turnieju Australii udało się zdobyć ponad 20 goli w spotkaniu z Chile (przegranym). Wcześniej najlepszy zespół Oceanii nie potrafił zdobyć więcej niż 15 goli na mecz, a ich rywale notowali rekordy strzeleckie (Australia średnio traciła 39 goli na mecz, przegrywając m.in. z Hiszpanią 51:11!).

Szczypiornista po pewnym czasie uznał, że nastał czas na zmiany pod względem sportowym. Po 26 latach jako mężczyzna Callum uznał się za kobietę i jeszcze przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2016 poddał się terapii hormonalnej. Sportowiec nadał sobie imię Hannah i zamierzał ruszyć na podbój kobiecej piłki ręcznej oraz australijskiego rugby. Nie stało się to jednak szybko, bowiem zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego trans kobieta musi przejść 12 miesięcy terapii hormonalnej nim zostanie dopuszczona do rywalizowania z innymi kobietami.

Marzenie Hanny spełniło się po kilku latach i swój debiut zanotowała na tegorocznych mistrzostwach Azji, które odbywały się w Japonii. Mouncey swój pierwszy mecz rozegrała przeciwko reprezentantkom Kazachstanu, gdzie zdobyła 4 bramki. Znacznie lepiej szło jej w dalszej części turnieju, zdobywając m.in. 8 goli z Irankami. Ostatecznie jej drużyna zajęła piąte miejsce i dzięki temu udało im się zakwalifikować na turniej mistrzostw świata w 2019 roku. Transseksualna szczypiornistka zdobyła łącznie 23 gole.

Mouncey wzbudza spore kontrowersje wokół swojej osoby. Część osób jej broni, idąc nowoczesnym tokiem myślenia, iż ma prawo reprezentować kobiecą kadrę skoro czuje się kobietą i przeszła odpowiednie badania. Pojawia się jednak dużo głosów, które nie są przychylne wobec idei włączania transkobiet do kobiecego sportu. Uważają oni, iż jest to nie fair wobec pozostałych zawodniczek, którym ciężko jest się mierzyć z takimi graczami jak Mouncey. Spora kontrowersję wokół swojej osoby swego czasu wywołała południowoafrykańska biegaczka Caster Semenya, u której stwierdzono nadmiar testosteronu. Lekkoatletka wygrywała praktycznie w każdej możliwej konkurencji, zdobywając m.in. złoto olimpijskie w Rio de Janeiro.

Źródło: Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij