Kraj

Ryszard Petru szydzi z Lubnauer: Nie nadaje się na szefa

Tak długo, jak byłem w Nowoczesnej, zobowiązania finansowe były spłacane; przestano je spłacać, kiedy mnie zabrakło – podkreślił b. szef Nowoczesnej, obecnie lider partii Teraz! Ryszard Petru. Jeżeli ktoś nie ma pomysłu, jak spłacać zobowiązania, to nie nadaje się na szefa – dodał Petru.

Według szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer, zobowiązania Nowoczesnej to albo długi zaciągnięte przez Ryszarda Petru, albo zobowiązania z kampanii wyborczej, za które odpowiada b. skarbnik partii Michał Pihowicz, prywatnie mąż Kamili Gasiuk-Pihowicz, która obecnie jest posłanką klubu PO-KO.

Petru pytany o problemy finansowe Nowoczesnej w programie “Tłit” w Wp.pl, podkreślił, że “każdy, kto bierze kredyt, spłaca go ratami przez jakiś okres czasu”. “Tak długo jak ja byłem, raty były spłacane, jak mnie zabrakło w Nowoczesnej, przestała być w stanie spłacać te raty. Jeśli ktoś chce być szefem firmy, to musi mieć świadomość, że przejmuje wszystko co dobre, ale również to, co złe. I tym złym elementem firmy pt. Nowoczesna były zobowiązania finansowe, na których spłatę trzeba było mieć pomysł. Jak ktoś nie ma pomysłu, jak spłacać zobowiązania, to się nie nadaje na szefa” – dodał polityk

Odnosząc się do odejścia z Nowoczesnej siedmiorga posłów, w wyniku czego klub Nowoczesnej przestał istnieć w Sejmie, Petru ocenił, że oznacza to koniec Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem Kamila Gasiuk-Pihowicz – b. szefowa klubu, obecnie w klubie parlamentarnym Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska – “nie jest osobą wiarygodną w polityce i chyba na nią nikt już nie postawi”. “Mało chyba kto będzie chciał jej zaufać” – dodał.

Pytany o swoje ugrupowanie, Petru ocenił, że potencjalny elektorat, który mógłby na nie zagłosować, kształtuje się na poziomie 25-30 proc. Pytany o oczekiwany wynik w wyborach parlamentarnych, podkreślił, że liczy na dwucyfrowy wynik. “Mam świadomość tego, że potencjał to jest jedna rzecz, a konsekwencja, działania, program – to druga” – dodał. “Trzeba sobie postawić cel: bo na przykład PiS mówi o godności, a ja mówię: przede wszystkim pieniądze, a pieniądze dadzą godność. Taka kolejność” – podkreślił.

Główne postulaty partii Teraz! przedstawione na niedzielnej konwencji to wprowadzenie 16-proc. liniowych podatków PIT i CIT, przywrócenie handlu w niedziele, korekty w programie 500 Plus, rozdział kościoła od państwa i polityka społeczna ukierunkowana na wsparcie najsłabszych.

Pod koniec września 2016 r. zarząd Nowoczesnej przyjął dymisję Michała Pihowicza z funkcji skarbnika partii. Rezygnacja Pihowicza związana była z odrzuceniem przez PKW sprawozdania finansowego Nowoczesnej z wyborów parlamentarnych 2015 r. Wcześniej Sąd Najwyższy oddalił skargę Nowoczesnej i podtrzymał decyzje PKW.

PKW odrzuciła sprawozdanie Nowoczesnej, ponieważ partia niezgodnie z przepisami przelała pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego.

Za przelew odpowiedzialny był Pihowicz – ówczesny skarbnik Nowoczesnej – który był także pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego partii w kampanii wyborczej 2015 r.

Sąd Najwyższy skierował w czwartek pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego dotyczące przepisów, na podstawie których PKW odrzuca sprawozdania finansowe partii politycznych. Decyzję podjęto na kanwie skargi Nowoczesnej na odrzucenie takiego sprawozdania za 2017 r.

 

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij