Kraj

Lech Wałęsa tłumaczy się ze swojego stroju na pogrzebie prezydenta Busha. „W ich wierze pogrzeby wyglądają inaczej, tam jest bardziej na wesoło”

Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach pogrzebowych b. prezydenta USA George’a H.W. Busha. Razem z oficjalną polską delegacją do Stanów Zjednoczonych udał się były prezydent Lech Wałęsa, który wcześniej zwrócił się do Andrzeja Dudy o pomoc w zorganizowaniu jego przelotu. 

Byli lider “Solidarności” pojawił się na nabożeństwie pogrzebowym w Katedrze Narodowej w czarnym golfie z napisem “Konstytucja”, w którym wielokrotnie się pokazywał w przeciągu ostatnich miesięcy.  Strój Lecha Wałęsy stał się przedmiotem wielu kontrowersji i wywołał bardzo dużą liczbę krytycznych komentarzy w mediach.

Były prezydent odnosił się do tej kwestii jeszcze w trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych. Przyznał wówczas, iż będzie tak długo nosić ten ubiór, dopóki w Polsce będzie “łamana konstytucja”. 

–  Prezydent Bush walczył o wolność, o uczciwość i w związku z tym, kiedy go żegnam, chcę powiedzieć, że ta walka toczy się dalej – odpowiadał Lech Wałęsa pytany o to, czy zakładając golf z napisem „Konstytucja” chciałby coś przekazać światu.

Do swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych były prezydent odniósł się już po powrocie do Polski.

– Prezydent Duda nie znał osobiście prezydenta Busha. Powinien mnie poprosić, żebym to ja reprezentował Polskę i jego na tym pogrzebie – powiedział były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Radia Zet.

Odniósł się także do stroju, w którym wystąpił na pogrzebie byłego amerykańskiego prezydenta:

– Gdyby pogrzeb prezydenta Busha odbywał się w naszej religii, to moja koszulka byłaby nietaktem. W ich wierze pogrzeby wyglądają inaczej, tam jest bardziej na wesoło mówił.

Strój byłego prezydenta komentował również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 – Jeśli chodzi o garderobę, to b. prezydent Lech Wałęsa odstawał od większości uczestników ceremonii pogrzebowej b. prezydenta USA George’a H.W. Busha; cała reszta była ubrana stosownie – powiedział. Dodał, że pogrzeb nie powinien być traktowany jak wiec polityczny.

– Szacunek dla zmarłego jest okazywany w każdy sposób, także zachowaniem i strojem. Pogrzeb to jest szczególna uroczystość. To nie jest wiec polityczny; to nie jest miejsce do tego, żeby skupiać się na sobie, a nie na osobie, którą żegnamy. (…) Tego typu stroje są pokazywaniem, że Lech Wałęsa skupia się na sobie – ocenił Szczerski.

 

Źródło: Stefczyk.info Autor: ac
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Ukraińskim żołnierzom ukradziono mundury

0 0

Szwecja w NATO? Węgierski parlament zdecydował

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij