Kraj

Morawiecki o relacjach polsko-izraelskich. “U nas synagogi nie musza być bronione przez policję lub wojsko”

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla izraelskiego dziennika “Jerusalem Post”. Premier w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych państw europejskich dla Żydów. Zauważył także, że liczba antysemickich ataków w naszym kraju znacznie się zmniejszyła, a Polska jest państwem bezpiecznym dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

Prezes rady ministrów odniósł się do raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Zgodnie z raportem, w większości państw europejskich rośnie liczba incydentów antysemickich. Jednym z niewielu wyjątków jest Polska, gdzie tendencja jest odwrotna.

Wszędzie w Europie synagogi są chronione przez mocno uzbrojoną policję lub nawet przez siły zbrojne. W Polsce nie ma takiej potrzeby – podkreślił Morawiecki

Premier zapewnił, że wszelkie przejawy nienawiści wobec Żydów są w Polsce marginalne, ale jeśli się pojawiają, spotykają się ze zdecydowaną reakcją. Morawiecki nie ukrywał zadowolenia z dobrych stosunków Polski z Izraelem, chwalił także coraz lepiej układającą się współpracę z premierem Netanjahu, zwłaszcza w kontekście narracji przypisującej Polsce współodpowiedzialność za Holocaust.

 Nie tylko dlatego, że jest ona rażąco błędna, ale dlatego, że umniejsza ona odpowiedzialność tych, którzy byli za to odpowiedzialni – mówił szef rządu.

Źródło: niezależna.pl Autor: JD
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

0 0

Ukraińskim żołnierzom ukradziono mundury

0 0

Szwecja w NATO? Węgierski parlament zdecydował

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij