Świat

Kontrowersyjny dokument w ukraińskim parlamencie. Czy Bandera zostanie bohaterem narodowym Ukrainy?

Stefan Bandera to postać, która czarnymi literami zapisała się w historii, zwłaszcza dla ludności polskiej mieszkającej na Wołyniu. Lider zbrodniczej organizacji UPA może jednak zostać bohaterem narodowym Ukrainy. Do ukraińskiego parlamentu wpłynął projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Autorami wniosku są deputowani z “Bloku Petra Poroszenki” oraz “Frontu Narodowego”.  Łącznie pod dokumentem podpisało się 21 parlamentarzystów i został już zarejestrowany w Radzie Najwyżej. Projekt rozporządzenia obecnie czeka na opinię specjalnej komisji parlamentarnej, która się nim zajmie.

Jest to kolejna próba ustanowienia Stefana Bandery bohaterem narodowym Ukrainy. Podobny wniosek został przyjęty w 2010 roku przez ówczesnego prezydenta Wiktora Juszczenkę, jednak został uchylony przez Okręgowy Sąd Administracyjny w Doniecku. Skład orzekający swoją decyzję oparł na obowiązującym wówczas ukraińskim prawie, które zezwalało na nadanie tytułu bohatera Ukrainy jedynie obywatelom Ukrainy. Bandera takiego statusu nigdy nie posiadał.

Stefan Bandera był członkiem skrajnie nacjonalistycznej frakcji OUN oraz współtwórca zbrodniczej organizacji UPA, odpowiedzialnej za ludobójstwo polskiej ludności mieszkającej na Wołyniu oraz Małopolsce Wschodniej. W wyniku działań popleczników Bandery zginęło 100-150 tyś Polaków. Okrutne metody zabójstw, które stosowało OUN-UPA, do dziś budzą przerażenie.

Źródło: Pch24 Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij