Publicystyka

Warszawa reklamuje święta Bożego Narodzenia i sylwestrową noc. Nie ma krzyża, ale jest półksiężyc

Rafał Trzaskowski, nowy prezydent Warszawy, podjął decyzję o rezygnacji z pokazu fajerwerków w Sylwestra. Zamiast petard zaproponował pokaz laserów, które mają rozświetlić niebo nad stolicą. Plakaty z reklamą laserowego show, które zawisły na wiatach warszawskich przystanków autobusowych, nie spodobały się Sebastianowi Kalecie, politykowi Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Warszawy zgodził się z obrońcami praw zwierząt, którzy od lat przekonują, iż sylwestrowe wystrzały powodują ogromny stres i cierpienie zwierząt. Stąd pomysł laserowego show, który zastąpi tradycyjne fajerwerki. Inicjatywę nowego prezydenta Warszawy reklamują plakaty prezentujące Pałac Kultury i Nauki, na którym widać czerwony wiatrak (gwiazdę?), a nad nią biały półksiężyc.

– Święta Bożego Narodzenia Warszawa reklamuje symbolem, który przypomina stosowany w kulturze islamu półksiężyc (hilal). Rozumiem, że intencją było, by ważne chrześcijańskie święto pokazać jako świeckie, ale chyba nie wyszło… – napisał na Twitterze Sebastian Kaleta. Polityk zauważył też, że zabrakło na plakacie miejsca, aby pokazać coś, co bardziej kojarzy się z poprzedzającym sylwestrową noc Bożym Narodzeniem.

– Zwrócenie uwagi na oczywiste skojarzenia na plakacie, który dotyczy święta religijnego (na takowych zwraca się uwagę na symbole kojarzone z religiami) spowodowało straszne poruszenie lewicy twitterowej. Wyluzujcie, bo gdyby ktoś krzyż tam umieścił, to byście krzyk podnieśli – komentował Kaleta.

Choć ze zdaniem polityka Prawa i Sprawiedliwości zgodziło się wielu internautów, to pojawiły się także opinie odmienne.

Twitterowy profil kojarzonego z Janem Śpiewakiem stowarzyszenia „Miasto jest nasze” przypomniał w kilku wpisach, iż symbol półksiężyca występuje w herbach wielu polskich miast.

Do wpisu Sebastiana Kalety odnieśli się także dziennikarze. – Jedni widzą księżyc i gwiazdy. Inni islamski półksiężyc i żydowską gwiazdę – napisał Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej.

– Dla jednych zwykła noc, dla innych islamizacja Europy – komentował Krzysztof Berenda z RMF FM.

– Bez przesady! – napisała popularna blogerka Kataryna.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij