Świat

Ambasador RP w Belgii tłumaczy się ze zdjęcia szefową Otwartego Dialogu. “Nie była zaproszona na przyjęcie”

Ambasador RP w Belgii Artur Orzechowski odciął się od szefowej fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej, która pochwaliła się w internecie zdjęciem z nim z przyjęcia polonijnego.

Zarówno Orzechowski, jak i Kozłowska – Ukrainka, której strona polska odmawia wjazdu do strefy Schengen – brali w środę wieczorem udział w wieczorze wigilijnym dla Polonii zorganizowanym przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli. Prowadzą go przedstawiciele pięciu województw ze ściany wschodniej.

Szefowa fundacji Otwarty Dialog, jak podkreślają w rozmowie z PAP organizatorzy, nie była zaproszona, ale weszła na przyjęcie jako osoba towarzysząca. Jeszcze tego samego wieczoru opublikowała na Twitterze zdjęcie z Orzechowskim, pisząc, że bardzo miło było go poznać i wspólnie śpiewać kolędy.

“Dołączam się do życzeń pana Ambasadora, aby Polska była bezpieczna. Mam nadzieję, że bez zagrożenia, jakie ewidentnie stanowię, jest już o krok bliżej. Wesołych Świąt, rządowi RP również!” – napisała.

Ambasada RP w Brukseli kilka godzin później oświadczyła, że organizatorem przyjęcia wigilijnego był Dom Polski Wschodniej. “Ambasador RP w Belgii zwrócił się o wyjaśnienie, jak doszło do udziału w imprezie działaczy skompromitowanej organizacji pozarządowej, którzy wykorzystali okazję do nieuczciwej manipulacji wizerunkiem dyplomaty RP” – napisała ambasada.

Po burzy, która w związku ze sprawą wybuchła w internecie, Kozłowska oświadczyła, że stanowczo sprzeciwia się atakom na ambasadora Orzechowskiego. “Przesympatyczny człowiek, kulturalnie rozmawialiśmy i złożyliśmy sobie życzenia, pytał o moją sytuację. Jak normalni ludzie, tym bardziej w Święta. Potrzeba takich reprezentantów Polski w świecie” – zaznaczyła.

“Smutne, że nawet w święta musicie sączyć jad, dopisywać sobie politykę, gdy ludzie zwyczajnie okazują sobie sympatię. Co pozostaje mi dodać. Wesołych świąt” – napisała w kolejnym wpisie na Twitterze.

Kozłowska została deportowana z terytorium UE do Kijowa 14 sierpnia z powodu alertu, który polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen. ABW przekazała w sierpniu, że ze względu na “poważne wątpliwości” dotyczące finansowania kierowanej przez Kozłowską fundacji wydała negatywną opinię w jej sprawie, co skutkowało objęciem jej zakazem wjazdu do Polski i UE.

Działaczka we wrześniu dostała ograniczoną czasowo wizę od władz belgijskich, dzięki czemu mogła przyjechać do Parlamentu Europejskiego. W ostatnim czasie była też w Wielkiej Brytanii oraz Radzie Europy we Francji. Wcześniej o swojej sytuacji opowiadała w niemieckim Bundestagu. Ostatnio angażuje się w kampanie na rzecz uwolnienia więzionego przez Rosję ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, któremu PE przyznał nagrodę Sacharowa.

Ambasador Orzechowski pracuje w MSZ od 1994 roku. W czasie długoletniej pracy w urzędzie przeszedł przez wszystkie szczeble kariery – przez naczelnika wydziału, po dyrektora Departamentu Ameryki w latach 2008-2009 i Departamentu Polityki Europejskiej – od 2013 r.

Pracował w placówkach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Brukseli (był zastępcą stałego przedstawiciela RP przy NATO). Był też wykładowcą Akademii Dyplomatycznej. Ambasadorem w RP w Belgii został w 2016 r.

 

Źródło: PAP Autor: Krzysztof Strzępka z Brukseli
Fot. Twitter

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij