Kraj

Kolejny konflikt interesów w Nowoczesnej. Lubnauer odrzuca propozycję Gasiuk-Pihowicz i Neumanna

Połączenie Nowoczesnej z Platformą Obywatelską w znacznie ściślejszą współpracę, niż Koalicja Obywatelska w obecnej formule, jest tematem podejmowanym przez jakiś czas wśród ekspertów. Tym razem podjęli się go sami przewodniczących klubów wspomnianych partii, którzy wyrazili poparcie dla tego pomysłu. Ich zapały ostudziła jednak Katarzyna Lubnauer. 

W Nowoczesnej od dłuższego czasu nie dzieje się dobrze. Przenosiny Wojciecha Kałuży które zdecydowały o zwycięstwie PiS w województwie śląskim czy wyrzucenie z partii Piotra Misiło to tylko część głównych problemów ugrupowania. Część osób sugeruje, że aby Nowoczesna mogła zasiąść w Sejmie na następną kadencję, powinna połączyć się w Platformą Obywatelską, jak zrobili to podczas wyborów samorządowych. Zwolennikami tych idei są szefowie klubów opozycyjnych partii Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Sławomir Neumann.

Posłanka Nowoczesnej przyznała w programie Tomasza Lisa, że projekt Koalicji Obywatelskiej wypalił podczas wyborów samorządowych i jest zwolenniczką jego kontynuacji podczas wyborów parlamentarnych. Pomysł podchwycił polityk PO, który uznał, iż “krucjata anty-PiS spełniłaby marzenia wielu przyzwoitych Polaków o obaleniu obecnej władzy”. Dodatkowo szef klubu Platformy uznał, że Nowoczesna targana jest swoimi wewnętrznymi problemami, dlatego pomysł zjednoczenia z ugrupowaniem Schetyny pomoże większość z nich zdusić.

Ich poglądu nie podziela jednak szefowa Nowoczesnej. Lubnauer w rozmowie z Radiową Trójką była zaskoczona tą ideą twierdząc, że takie zjednoczenie “nie przyniosłoby żadnych plusów”. Kobieta jest zdecydowanie zwolenniczką takiej współpracy, jaka ma miejsce w ramach Koalicji Obywatelskiej, gdzie panuje różnorodność. Liderka partii, która nie dawno wyrzuciła z partii jednego z jej działaczy za słowa krytyki uznała, że “Nowoczesna jest partią bardziej liberalną od PO”. Odniosła się także do słów Gasiuk-Pihowicz.

Przede wszystkim uważam, że przewodniczący klubu powinien prezentować pogląd członków klubu i to jest chyba najważniejsze. Jestem przekonana, że w obecnej formule Nowoczesna funkcjonuje lepiej – powiedziała Lubanuer

Źródło: niezależna Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij