Gospodarka

Duda: Polskie górnictwo to coś więcej niż tylko tradycje

Górnictwo polskie to coś więcej niż tylko tradycje; to nie tylko historia, lecz przede wszystkim teraźniejszość. Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Natomiast premier Mateusz Morawiecki w swoim liście podkreślił, że polski przemysł wydobywczy stanowi napęd energetyczny polskiej gospodarki.

Słowa prezydenta, podczas wtorkowych uroczystych obchodów święta górników w Bełchatowie – gdzie centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – odczytał minister z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Głowa państwa podziękowała górnikom za ich zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu trudnych i odpowiedzialnych zadań. Według niego, barbórkowe uroczystości są wyrazem przywiązania do dostojnej tradycji pielęgnowanej od wieków.

Etos wytrwałej, rzetelnej pracy zajmuje szczególne miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych, zwłaszcza Śląska – podkreślił.

Cieszy się, że tradycje barbórkowe zostały uhonorowane wpisaniem na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazanie kolejnym generacjom.

Prezydent przypomniał, że tym roku “świętujemy stulecie odzyskanie przez nasz naród suwerennego państwa”. Zwrócił uwagę, że obchody trwać będą przez kolejne lata, a przyszły rok został ustanowiony – Rokiem Powstań Śląskich, dla uczczenia trzech bohaterskich zrywów, dzięki którym znaczna część Górnego Śląska została w 1922 roku ostatecznie włączona w granice odradzającego się państwa polskiego.

Ufam, że będzie to okazja do złożenia hołdu wszystkim górnikom zasłużonym w zmaganiach o wolną ojczyznę – napisał w liście.

Zdaniem prezydenta górnictwo polskie to jednak coś więcej niż tylko tradycje; to nie tylko historia, lecz przede wszystkim teraźniejszość.

-Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach są bowiem i zdającej się przewidzieć perspektywie, pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski – napisał.

Według niego węgiel stanowi źródło istotnych wartości społecznych ekonomicznych i cywilizacyjnych. Wiąże się też obecnie z czystymi technologiami, których rozwój budzi olbrzymie nadzieje i oczekiwania z punktu widzenia całościowej wizji bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymania wysokiej konkurencyjności gospodarki narodowej.

Zwrócił uwagę, na trwający właśnie w Katowicach szczyt COP24ta w sprawie zmian klimatu, który – jak podkreślił – odbywa się w miejscu znamiennym – w strefie kultury na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Katowice.

Trudno nie dostrzec w tym świadectwa czasów, z jednej strony to efekt i widomy znak polskiej transformacji a z drugiej symbol budowania nowoczesnej Polski kolejnego stulecia, która stawia na rozwój i postęp w oparciu o dziedzictwo i tradycję. Taki model ekonomii urzeczywistnia górnictwo polskie – napisał.

List do górników w Bełchatowie przesłał też premier Mateusz Morawiecki. Pismo odczytał wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Również szef rządu zwrócił uwagę, że uroczystości barbórkowe przekonują o sile i pięknie górniczej tradycji, współtworzą tożsamość górniczego stanu. “Przekazywany z pokolenia na pokolenie etos górniczej pracy jest źródłem wartości aktualnych mimo zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych” – napisał.

Jego zdaniem polski przemysł wydobywczy stanowi napęd energetyczny polskiej gospodarki. Przypomniał, że rząd zakreślił zamierzenia i politykę wobec górnictwa w dwóch programach zarówno dotyczących sektora węgla kamiennego jak i sektora węgla brunatnego. Oba zostały przygotowane we współpracy ze stroną społeczną, przedsiębiorcami i jednostkami badawczo-naukowymi.

Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego jest mapa drogową dla rozwoju inwestycji w tym obszarze.

Barbórka to wyjątkowy dzień jak wyjątkowa jest wasza praca. Wierzę, że stanie się on świadectwem dumy z wykonywanego zawodu i przynależności do górniczego stanu. Jestem przekonany, że kolejne lata okażą się czasem realizacji ambitnych zamierzeń i państwa osobistej pomyślności – napisał.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju – Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Centrala koncernu znajduje się w Bełchatowie, pozostałe oddziały – w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie – na terenie kilku województw. Spółka zatrudnia łącznie ponad 19 tys. pracowników.

Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi blisko 80 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij