Świat

Straciła stanowisko, bo nie podobali jej się „biali mężczyźni”

Emily Dawes, przewodnicząca Związku Studentów uniwersytetu w Southampton poinformowała, że rezygnuje ze stanowiska. Niedawno wywołała ogólnonarodowe oburzenie gdy zagroziła zniszczeniem malowidła poświęconego Wielkiej Wojnie.

W 1916 roku sir William Rothenstein, dyrektor Królewskiego Kolegium Sztuki, namalował wstrząsający mural. Przedstawia ceremonię przyznania tytułu naukowego studentowi ubranemu w brytyjski mundur. Sir Rothenstein poświęcił go pamięci studentów, którzy zginęli na frontach Wielkiej Wojny i nie mogli dokończyć edukacji. W 1959 roku jego syn przekazał go w darze uniwersytetowi w Southampton. W 2014 roku, z okazji stulecia rozpoczęcia Wielkiej Wojny, postanowiono zainstalować go w sali senackiej.

Mural ten był solą w oku Dawes. Przedstawiono na nim bowiem, oprócz alegorycznej postaci studenta-żołnierza, prominentnych brytyjskich akademików z czasów, w których powstał. Davies nie podobało się to, że przedstawiono na nim samych białych mężczyzn. Dała wyraz swojemu oburzeniu na twitterze. „Wspomnicie moje słowa” – napisała – „zdejmiemy mural z białymi mężczyznami w sali senatu nawet jeśli będę musiała sama go zamalować”.

To był bardzo duży błąd z jej strony. Na frontach Wielkiej Wojny zginęło ponad 740 tysięcy Brytyjczyków, a ich pamięć jest w UK święta. 11 listopada jest w krajach commonwealthu poświęcony wspominaniu tych ofiar i żadna osoba publiczna nawet nie pomyśli, aby pokazać się wtedy bez przypiętego do ubrania stylizowanego kwiatu maku, który je symbolizuje. Nic więc dziwnego, że o jej tweecie, opublikowanym tuż przed setną rocznicą zrobiło się bardzo głośno.

Oburzenie było tak duże, że ktoś błyskawicznie stworzył petycję w której domagał się zwolnienia jej ze stanowiska. Podpisało ją błyskawicznie kilkanaście tysięcy osób, a o sprawie napisały największe brytyjskie media. Jej związek także zareagował błyskawicznie – Davies została zawieszona w obowiązkach.

Teraz wiadomo, że nie zostanie już odwieszona. Ona sama w oświadczeniu, w którym przeprasza urażonych jej postawą twierdzi, że sama podjęła decyzję o rezygnacji ze stanowiska i związanej z nim pensji w wysokości 20 tysięcy funtów rocznie. Jednak nieoficjalnie mówi się, że nie pozostawiono jej zbyt wielkiego wyboru.

Źródło: stefczyk.info Autor: WM, za BBC.com
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij